© Ruse24.bg | 14,4 млн. лв. сме платили за SMS паркиране през миналата година в София, Пловдив и Бургас, където има системи за таксуване през телефона. Най-много са броили жителите на столицата - над 12,1 млн. лв. за есемеси, сочи справка на Центъра за градска мобилност изготвена за вестник "Монитор" от началото на 2016 г. до края на септември. Втори в класацията е морският град, където сумата за паркиране със съобщения е 1,6 млн. лв. В Пловдив пък са изпратени есемеси за над 700 хиляди лева.Три пъти по-малко от есемесите са стрували на софиянци скобите по колите. За откопчаването им са броени над 4,2 млн. лв. на ЦГМ. По около 580 автомобила на ден се блокират с катинар в софийската синя и зелена зона. Така през първите 11 месеца на миналата година 140 476 коли са били закопчани. Собствениците на 1410 возила са се ожалили, че скобата е поставена извън правилата, като писмено това са заявили 533, а останалите са сигнализирали по телефона.
До края на ноември паяците в София са отнесли на наказателен паркинг общо 28 385 коли, което прави средно по 80 вдигнати автомобила на ден. Те са вкарали в хазната над 1,7 млн. лв. За да си вземе шофьор колата, трябва да плати 60 лв. плюс такса от 2 лв. за всеки час престой на наказателния паркинг. Така едно неправилно паркиране често стига до стотачка.
Във втория по големина град - Пловдив, пък на ден валят по около 2000 есемеси за паркиране. Така сметките показват, че в хазната са влезли около 726 000 лв.
Общо 4, 447 млн. лв. са приходите от паркирането в центъра на града под тепетата, съобщи зам.-кметът по транспорта Златин Велев. Той уточни, че за издръжката на общинското предприятие "Паркиране и репатриране", включително заплати и други разходи, отивали около 2 млн. лв. на година. В момента цената на един час паркиране в "Синя зона" в Пловдив е 1,50 лв. Плановете на общината бяха цената да скочи на 2 лв. колкото е в столицата, като предложението трябваше да бъде гласувано на сесия на общинския съвет на 19 януари. Това не се случи, а предложението бе оттеглено с формалния мотив, че трябва да бъде подложено на обществено обсъждане, като бъде отново внесено през пролетта в общинския съвет.
Във Варна пък паяците са захапали 4009 неправилно паркирали автомобила през 2016 г., сочат данните на ОП "Общински паркинги и синя зона". |