© | | 22 партии и 7 коалиции ще се впуснат в битката за депутатските места на насрочените за 5 октомври парламентарни избори. Това стана ясно, след като ЦИК хлопна кепенци за регистрации точно в 18 часа вчера. Сред подалите документи за вота са и четирите политически сили, които бяха представени в закритото вече 42-ро НС - ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака". Макар че имаха 9 дни за заявяване на участие, повече от половината формации направиха това в последния възможен, което принуди ЦИК да обработва документи и след 18 часа. Последни на опашката се наредиха "Българска работническо-селска партия" и "Зелените", които явно са се отказали от подкрепа за РБ.Бройката на съперниците в предстоящите избори е драстично по-малка в сравнение с парламентарния вот през 2013 година, когато участие заявиха 45 партии и коалиции. Това обаче не означава, че мераклиите за места в НС и за държавна субсидия са намалели. Този път просто малките партии масово са предприели нова стратегия - да се присламчат към по-големите формации с утвърден електорат и да се влеят в коалиция с тях. Така, ако са се спазарили добре, ще могат да си издействат или едно място в НС за лидера си, или поне някакви сигурни средства в касичката си от евентуалната субсидия на цялото обединение. Тези широки предизборни съюзи са добре дошли и за "батковците" в коалициите, защото ще прибавят гласове, които може да се окажат полезни при крайното премерване на силите между големите играчи.
В такава мегакоалиция например влизат социалистите с името "БСП - лява България". След тежки преговори буквално до последния момент вчера преди регистрацията в крайна сметка в червеният съюз се озоваха общо 13 партии - с 5 повече от предишния формат. Сред тях са и две формации на социалдемократи, които са били "измъкнати" от коалицията АБВ на Георги Първанов.
Вдясно пък е широкото обединение на РБ, който се регистрира във формата си от 5 партии, но ръководството обмисля да прибави още партньори. Срокът за рокади в коалициите с вкарването и изкарването на съюзници е по-дълъг от самата регистрация - до 30 август. В обединение влязоха и други партии от тази страна на политическия спектър, които формираха коалиция "Десните". В нея е и "Синьо единство" на Надежда Нейнски, която скъса още миналата година съюза си с реформаторите. Патриотични партии също се събраха за изборите, макар и в тясна коалиция - само между ВМРО и НФСБ.
Верен на себе си остава обаче Светослав Витков, който вчера регистрира партията си "Глас народен" за самостоятелно участие в парламентарния вот. Макар и без реални шансове за влизане в НС, неговата формация последователно успява да си спечели над 1% от гласовете на избирателите без помощта на по-големи партньори, което й осигурява прилична държавна субсидия.
От участие в надпреварата за НС пък се отказа РЗС на Яне Янев. На вчерашното си заседание Политическият съвет взе решение формацията да не се регистрира, а на вота да работи в подкрепа на ГЕРБ с цел консолидиране на десните гласове.
Междувременно вчера от ЦИК съобщиха, че БНБ планира да изработи сама бюлетините за предстоящите избори в собствената си печатница. Уверение за това от Централната банка дали след запитването на изборната администрация от миналата седмица. Все пак от трезора са уточнили, че ако в процеса на изработка на изборните книжа, натовареността стане твърде голяма, може и да потърсят услугите на други печатници. Те обаче трябва да са специализирани, тъй като според новия Изборен кодекс бюлетините вече са със статут на ценни книжа.
Източник: в. "Монитор" |