© | | 2/3 от пенсионерите у нас искат да работят дори и почасово. "Мит е, че възрастните работници не искат да работят и предпочитат да се пенсионират - около две трети от хората след 55-годишна възраст в ЕС предпочитат постепенно пенсиониране и почасова работа", обясни Виктория Леви - старши икономист в Световната банка. Тя представи проучване за застаряването и растежа в Централна Европа и Балтийския регион. Според изследването възрастните хора в България са изключени от обучение и нямат почти никакви възможности за по-плавно пенсиониране, каквито има в по-старите държави от ЕС.Според изследването българското население застарява заради ниската раждаемост и големия брой емигранти, а не заради нараснала продължителност на живота.
Ако за последните 50 години продължителността на живота в Италия се е увеличила с 14 години, в България тя е нараснала едва с 5 години.
Другият мит, който все още е валиден, е че по-възрастните са по-малко продуктивни от по-младите си колеги. Изследвания обаче показват, че застаряващият мозък компенсира по-бавната работа с реорганизиране на епизодичната памет, и може да бъде достатъчно производителен.
Мерките, които предлагат от Световната банка за намаляване на застаряването са- увеличаване на раждаемостта с повишаване на доходите във всяка държава, подкрепа на семействата с цел спиране на емиграцията, стимулиране на работодателите да адаптират работните места спрямо остаряващите си работници.
Източник: "Монитор" |