© Impact Press Group | | От началото на годината в страната са се удавили 41 души, сред които и осем деца. Това съобщи вчера във Варна Иван Георгиев, главен специалист в дирекцията "Водноспасителна служба" към БЧК.
Около 80% от инцидентите, които се случват всяка година, са във вътрешни неохраняеми водоеми. Това се отнася и за тази.
Седем от нещастните случаи са станали в морето, но на плажове, които не се охраняват, или след работното време на спасителите. Две от удавянията са в басейни.
По думите на Георгиев всяка година около 1000 души в страната преминават курсове за спасители.
От началото на 2011 г. за спасители на басейн са се обучили 720 души, а за море - 120 души.
роблемът е, че повечето от издържалите курса не се занимават с тази дейност или заминават да работят в чужбина, коментира Георгиев.
Водноспасителната служба води разговори с МВР за създаване на плажни патрули. Целта е да се повиши сигурността на пясъчните ивици и да се прекрати употребата на
алкохол - една от основните причини за инцидентите
Експертите от службата участваха в четвъртата конференция, посветена на водното спасяване, организирана от БЧК-Варна.
Лавренти Силов, експерт в организацията, съобщи, че се подготвя тренажор за спасители.
По думите му типичните инциденти на вода са около 15 и те ще бъдат заложени в компютърната програма.
Ако тактическата подготовка на спасителите се подобри, те няма да губят време в обмисляне на ситуацията, а ще действат максимално бързо, смята Силов.
Проверки откриха, че намалява броят на неохраняемите плажове, като тази година те са 65, при 76 миналата. Иначе най-честите нарушения и тази година са по-малко спасители, проблеми с обезопасяването на водните площи и медицинското обслужване.
Източник: БТА |