© | | Над 981 хиляди автомобили втора ръка са били внесени в България от различни държави в Европейския съюз от 2007 г. до 2011 г. Голяма част от тях са от Италия. Така регистрираните превозни средства у нас вече са 3 302 585. Това съобщи вчера главен инспектор Антон Антонов, началник сектор в отдел "Пътна полиция". Той взе участие в международна конференция за автомобилното застраховане в Югоизточна Европа.50 на сто от автомобилите, регистрирани у нас са на възраст над 15 г., каза Антонов. Той обясни още, че това не говори добре за безопасността по българските пътища. Антонов припомни още, че през миналата година при пътнотранспортни произшествия са загинали 775 граждани.
Междувременно стана ясно, че държавата взема мерки срещу източването от румънски шофьори на гаранционния фонд, в който се събират отчисления от застраховката "Гражданска отговорност".
В момента граждани от северната ни съседка масово купуват автомобили у нас и въпреки, че ги карат главно в Румъния, запазват българската регистрация. Причината е, че данъците у нас са много по-ниски. При пътнотранспортно произшествие обаче изплащането на щетите се поема от българските застрахователи.
Често румънските шофьори дори не са платили пълния размер на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Тогава се налага българският гаранционен фонд да поеме щетите при катастрофите. "Това е национален капитал и не е редно с него да се плащат сметки на граждани, които живеят на чужда територия", коментира Борислав Богоев, зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН).
В момента в Румъния се карат близо 3500 автомобила, които са били купени в България и са с наши регистрационни номера, каза Алекси Стратиев, комисар от МВР. През миналата година пък в северната ни съседка са станали 3080 инцидента с коли с наша регистрация.
През първата половина на 2011 г. пък заведените искове за щети при катастрофи в Румъния с превозни средства с българска регистрация са 1798. Това съобщи Мона Куку, изпълнителен директор на дирекция "Задължително автомобилно застраховане" в Комисията за застрахователен надзор на Румъния. Според застрахователи средното обезщетение, което се присъждало за една щета в съседката ни е около 1000 евро. Затова МВР е подготвило промени в законодателството. Според тях, ако до 14 дни след смяната на собствеността на автомобил, регистрацията не е променена според адреса по местоживеене на новия собственик, тя ще се счита за невалидна.
Източник: в. "Монитор" |