© Ruse24.bg | | 54% от българите никога не са дарявали кръв, алармираха от Българския алианс за кръводаряване. По повод Световния ден на кръводаряването, те представиха резултатите от национално проучване на нагласите у нас към кръводаряването.
От запитаните 1044 души над 18 години 25% са отговорили, че никога не биха дарили доброволно, а едва 11% са регулярни дарители.Най-голяма активност се наблюдава във възрастовата група между 18 и 34 години, където хората са най-склонни редовно да даряват кръв. Стана ясно, че средностатистически една държава има нужда от 20 до 25 донора на 1000 души, като у нас бройката е 22 на 1000.
Въпреки това в родните болници има недостиг на донорска кръв, тъй като у нас процентът на катастрофи, трудови злополуки и инциденти на глава от населението е по-висок.
Само от началото на 2013 година до средата на месец юни у нас са регистрирани 2602 катастрофи, при които 240 са загиналите, а 3236 са ранени. Всеки един от тях се нуждае от донор и кръв, за да оцелее, обясниха от Алианса.
Кръводаряването в световен мащаб също е голям проблем, тъй като цели 90% от подходящите за дарителство никога не са давали кръв. Според активистите у нас е необходимо да се създадат мобилни центрове с нужното оборудване за кръводаряване, както и изготвяне на национален регистър на донорите и стандартизирана система за управление на кръводаряване. Те препоръчаха да бъде изработен национален план за действие, който да включва и стратегически резерв за 5 дни, в случай на кризи и масови бедствия. |