© Ruse24.bg | | През последните месеци няма значима промяна в електоралното влияние на управляващата партия. Политически идентифициращи се с нея и твърдо деклариращи готовност да подкрепят ГЕРБ на предстоящ вот са 26,8%. Това сочат резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи, направено от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ).
Данните открояват равномерно разпределение на електоралното влияние на ГЕРБ в повечето социално-демографски групи, с изключение на жителите на селата, крайно бедните, възрастните и необразованите респонденти.17,5% от участвалите в настоящото изследване декларират електорални симпатии към БСП. Регистрираме непроменен профил на електоралната подкрепа за тази партия, както и втвърдяване на ядрото от нейни симпатизанти. Предстои да установим как ще се отрази на самочувствието на партията изборът на Сергей Станишев за лидер на ПЕС.
ДПС е трета политическа сила с електорален дял от 7%, а "България на гражданите" - четвърта с 4,3%. Налице е леко свиване на дела на подкрепящите партията на Меглена Кунева след пика на обществените симпатии от времето на учредяването й. В същото време не бива да се подценява потенциалът на тази нова формация.
"Атака" получава 3% и разширява влиянието си сред градското население на страната. Евентуална коалиция между "Атака" и ВМРО поне засега изглежда успешна с оглед възможността за попадане в следващ парламент. Все още самостоятелното електорално влияние на партиите от Синята коалиция не им гарантира участие в следващ състав на Народното събрание.
Поради това, че в настоящия политически момент е на дневен ред търсенето на политически алтернативи, редица по-малки формации, повечето от които непредставени сега в парламента, водят активна политика и дават заявка, че ще се борят за присъствие на политическата сцена. Това се отнася до НДСВ, ВМРО, НФСБ, ГОРД, ЛИДЕР и др.
Източник: Агенция "Фокус" |