© | | "В България се лъже в индустриални количества и този, който веднъж е излъгал, ще излъже и втори път. Политиците у нас проявяват политическа шизофрения и кретенизъм", каза в студиото на "Здравей, България" по Нова тв политологът Антон Тодоров. Той изтъкна имената на Лютви Местан, Меглена Кунева и Николай Бареков като едни от най-явните примери за лъжци сред политическите среди.Той представи документ, подписан от Владимир Зидаров (Лютви Местан) през 1990 г., в който тогавашният член на СДС се е подписал, че никога не е работил и сътрудничил на органите на МВР и Държавна сигурност. "Агент Павел дали не е излъгал?", запита Тодоров. Той определи ВМРО като най-скъпоплатената "лека политическа жена" у нас, както става ясно от коалиционното им минало.
Тодоров коментира и политическото минало на Меглена Кунева. "Тя каза, че никога не е била в Комитета за права на човека. Човек от същия комитет обаче пише "За първи път срещнах Кунева през 1988 г., когато бях на събрание за членове на Комитета. Беше ни представена като "наше момиче". Знаеше се, че е снаха на изтъкнатия партиен ръководител Иван Пръмов". Бареков пък казва преди година, че Бойко Борисов убил 150 души, а днес иска да се направи правителство с подкрепата на ББЦ и премиер да бъде именно Борисов. Според мен тези лица така са замърсили средата, че в даден момент ще дойдат ляво радикално настроени хора и ще започнат да избиват наред", заяви той.
Гостите в студиото коментираха и протестите срещу избора на Александър Методиев и Четин Казак като народни представители, съответно от Кюстендил и Габрово.
"Председателят на ЦИК каза, че според международните наблюдатели изборите са минали законосъобразно, честно и прозрачно. Когато става въпрос за закон, Изборен кодекс и метод за изчисляване на гласове, не знам за каква житейска справедливост може да става дума", коментира журналистът Георги Коритаров.
"Националполулизъм в България трудно може да има, защото той предполага ясно разбиране на голяма група хора какво е национален интерес и идентичност. Тук хората са мелези в идеологическо отношение", заяви Тодоров. Според него предишният използван модел на Д'Онт е предлагал по-голяма възможност за различна картина на избирателните резултати. "Той беше сменен с някакви намерения, може би за да бъде отнет един мандат на ДПС в Кърджали. Така и стана като въведоха новата система. Това сега се връща като бумеранг към тях. След като е гласуван като закон и норма, няма основание за протести", категоричен бе журналистът. |