Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Археологът Жени Танкова: Не сме се надявали да открием артефакт, който да доказва, че Пловдив е имал богиня - закрилница
Автор: Цвети Тончева 14:14 / 03.12.2024Коментари (0)1027
©
Колко уникална е находката от Епископската базилика на Филипопол, която беше незаконно изкопана? Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" с археолога Жени Танкова, от Регионален археологически музей в Пловдив.

Какво точно е уникалното пак да кажем, г-жо Танкова? 

Тя действително е уникална, защото такива находки има малко по света. Освен това тя е една емблематична статуя и за античния Филипопол и мисля, че може да намери място като артефакт между най-ценните находки, открити и в България, и по света. Уникална е с това, че първо, много рядко се намират такива находки. Второ, уникална е, пак повтарям, че говори за значимостта и мястото на Филипопол в античната епоха. Не всички градове са имали възможност и са имали такива богини-покровителки на града. В България няма такъв случай, тя просто е прецедент вече.

А да не говорим за качеството на изпълнение, за качеството на мрамора, за нейното изящество, за нейната красота. Тя е определено от античната епоха, някъде около ІІ век – не можем да говорим абсолютно с дати, диапазон от години 5 и 10, но определено е антична, от ІІ век. Обикновено градската богиня се изобразява с крепостна корона – тя е много ясно видима на самата глава, и тя седи на трон. Тя не е права, както обикновено божествата се изобразяват в статуи – изправени, тя е седнала на трон и има атрибути около нея, за което имаме данни от монети, сечени в Филипопол. От тези монети знаем, че е имало такава богиня, но не сме се надявали на този късмет или щастие, че ще открием артефакт, който действително да докаже, че Пловдив е имал богиня-закрилница.

Добре де, сега тръгнаха приказки, че всъщност тази глава е била открита много преди много време. Преди колко време всъщност е открита главата? Кога е станало това?

Данните, които получихме ние, бяха през април месец тази година.

Вие не знаехте, че има такава глава, изобщо?Никой ли не е знаел?

Не. А защо?

Даже някои говорят, че още когато започна да се копае по Базиликата, че е била открита едва или не от археолозите тогава. То това няма логика.

Не, не, не. Няма такова нещо. Не е открита още когато започнали разкопките. Открита е тази година.

Добре, и сега за още нещо да ви питам. За самия обект – Базиликата, вчера пак стана въпрос за това, че мозайките не са най-уникалното на този обект. Как си го обясняваме всичко това? Какво е по-уникалното, което очакваме да се разкрие евентуално, ако ви се предостави такова възможност?

Сега искам малко да уточня нещата. Мозайките – разбира се, това е едно невероятно археологическо, историческо богатство на изкуството и т.н. Но тук, ако говорим за уникалност, уникалността на обекта е това, че той е многопластов. Под Базиликата имаме антична сграда – храм, за която имаме неоспорими доказателства, че това е нейната функция и нейното предназначение. Следва Базиликата, при която явно още много жив е бил споменът за това сакрално място и точно там е построена тази Епископска базилика, като до голяма степен тя използва и градежите на този по-ранен храм – езически. И вече след разрушаването на Базиликата, след няколко века, 2-3 века след нейното разрушаване, там възниква един средновековен некропол с над 250 погребения. Така че това е едно място, което като се започне историята му някъде от края на І, началото на ІІ век сл. Хр. и се стигне до ХІV век. Реално това е много важното и много ценното на обекта.

Но в един момент се наблегна повече на мозайките, защото те са видимите, те са по-атрактивните, докато другите неща, за които говоря, имам предвид този храм – тя е една правоъгълна сграда с вписано в нея едно елипсовидно водно съоръжение, басейн. И ако имахме възможност на по-голяма площ да направим сондажите предполагаме, че то също е било украсено със статуи, с колонада и т.н..

Може би и тази глава е част от този храм?

Да. Възможно е тази статуя на градската богиня да е била разположена някъде в близост.

Казахте, че евентуално може да бъдат разкрити и още части от самата статуя, защото това е само главата.

Надяваме се при едни разкопки евентуално да бъдат разкрити, да.

Ще продължат ли тези спасителни проучвания, които започнаха, или няма как?

За момента няма да продължат, защото и сезонът вече е такъв, но надяваме се напролет там, където има възможност, да се направят сондажи с надеждата да открием и още фрагменти от статуята. Стига някаква по-голяма яснота да има.

Да, решение да има някакво между институциите, да. Значи казвате, това са пак митове някакви, дето се разнасят, че…

Дори се чу, че главата е била открита още през 2015 г.

Може ли от 2015 до 2024 г. – 9 години да се крие тази глава?!

Още повече и вие да знаете това – просто е абсурдно.

Да, да, да. Това е абсурдно! Това е фолклор, което разказват.

Още по темата: общо новини по темата: 57
17.12.2024 »
05.12.2024 »
29.11.2024 »
21.11.2024 »
14.11.2024 »
12.11.2024 »
предишна страница [ 1/10 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Болести и зарази
Газови доставки
51-ото Народно събрание
Бюджет 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: