© | | Днес официално ще бъде поставен финалът на проекта "Подобряване на дейността на Изпълнителна агенция по трансплантация чрез оптимизиране на структурата и функциите й". Посредством изпълнението на проекта бяха предприети стъпки за подобряване на организацията, дейността и координацията на ИАТ, предаде БНТ.По темата колко души се нуждаят от трансплантации и какви са изводите от проекта медията разговаря с д-р Марияна Симеонова, изпълнителен директор на Агенцията.
Около 1100 души са чакащите за трансплантации в България, съобщи тя, но уточни, че реално тази бройка е по-висока, тъй като има много недиагностицирани или неинформирани за всички съществуващи възможности.
Д-р Симеонова посочи, че България е далече от световните стандарти за трансплантации. Статистиката за тази година засега е сравнима с миналогодишната. За две години и половина стана ясно, че хората в България не са по-различни от другите хора по света. "Те разбират донорството и са склонни да даряват. Има безкрайно много добри хора. Те не са преживели своята мъка и загуба, но въпреки това се интересуват дали са добре другите хора, които са спасили чрез своя близък."
Тя обясни, че организацията и подкрепата са единият от проблемите, който ръководството на ИАТ се опитва да разреши с промяна в работата й, а другият е недостатъчността на кадри. Д-р Симеонова беше категорична, че българските специалисти са изключително добри, но са малко.
Изпълнителният директор на ИАТ уточни, че у нас не може да се говори за търговия на органи, а за трафик на хора извън страната за органи.
"Няма как да се вземе орган от починал човек. Когато човек е в мозъчна смърт, той трябва да се поддържа в реанимация. Това е изключително тежко и трудно. Няма как орган да се вземе, тъй като той не може да преживее дълго време извън тялото, но живо донорство, при което някой да продаде своя орган, в България не се случва. Категорична съм", отбеляза тя.
В края на гостуването си тя се обърна с призив към фирмите да подкрепят проекта за създаване на паметник в Южния парк в чест на донорите, тъй като той ще напомня на всички нас за смисъла на донорството и всеки ще може да спре и да отдаде почитта си към хората, които са спасили човешки живот. |