Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Борислав Цеков за Шенген: България е в ролята на послушния ученик, който се опитва да се хареса на всички, но не може да скръцне със зъби, когато се налага
Автор: Екип Ruse24.bg 21:39 / 25.10.2023Коментари (0)685
© Фокус
Сложна плетеница от политически, но зад тях, стоят много сериозни икономически интереси, които мотивират част от позицията и на Австрия, и на Нидерландия относно "България в Шенген". Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" Борислав Цеков, основател на Института за модерна политика.

"Като човек, който се занимава с експортно ориентиран бизнес, в който логистиката жп, кораби, камиони е решаваща, мога да ви кажа, че идеята, че когато пристигат доставки на пристанище Солун и от там те могат да влязат в една шенгенска зона, в която участва и България. Тоест няма ги всички тези бюрокрации, такси и т.н. и може да стигне чак до пристанището в Амстердам е икономически доста изгодна за редица бизнеси. В момента обаче, поради това, че България и Румъния не са в Шенген, това сериозно затруднява, забавя във времето с дни, понякога дори и седмици доставките. И за редица бизнеси е по-изгодно да използват морския път, да отидат директно в Амстердам. Така че има и икономически причини, но политическите, разбира се, които се изтъкват най-често са с вътрешен характер и за Австрия и за Нидерландия, тъй като независимо, че имам критичен поглед обикновено към управлението, нашето, което и да е то. Не мога да приема, че българската държава, след всичко, което се направи през последните години е толкова изостанала в осигуряването на границите и т.н., при това ние сме много сложна територия, граница и т.н. Не мога да приема, че е така, при положение, че виждаме какво се случва в Западна Европа. Нидерландия да ни поучава на пазене на граници, която е основният хъб за контрабанда на наркотици и на амфетамини от третия свят за Европа ми е трудно да го приема като българин, а и като човек, който се опитва да види какво се случва под повърхността. Така че най-малко в България е проблемът, но разбира се, този сериозен минус ще се пише от чисто политическа гледна точка на правителството на г-н Денков", каза още той.

"По традиция българската държава и власти са много плахи в създаването на коалиции по интереси в рамките на Европейския съюз, с поставянето ребром на въпроси, понякога с опит за притискане или пък за дипломатическа търговия, да го кажем така, по различни теми. Неща, които далеч по-опитните, се оказва от България държави, като Полша. Опит от гледище на членството и на механизмите на правене на политиката и на решенията на Европейския съюз като Полша, Унгария, Чехия, т.е. Вишеградската четворка като цяло, правят от години, особено в сферите в които са най-пряко заинтересовани - селското стопанство е типичен пример, и за Полша особено. България, някак си е в ролята на послушния ученик, който се опитва да се хареса на всички, но не може да скръцне със зъби, когато се налага, няма кураж за това. И заедно с това няма далновидността да търси такъв тип баланс на интереси. Ето, дори една Румъния, която разбира се, че гневно, като крайна мярка, но Румъния сериозна държава, голяма държава, голяма икономика в сравнение с България. Тропна по масата на Австрия и каза “добре, продължавайте в същия дух и ние започваме в същия дух, ще спрем това, това, това". Някому може да звучи, особено на българските чиновници в Брюксел, това като “ама как така, това е много грубо". Не, съвсем не е грубо, това е политика и то на най-висше държавно ниво. Тук няма място за дипломация прекомерна, когато срещу теб има една позиция, за която ти имаш разбирането, че тя е неоснователна, че тя е политически мотивирана, а както споменах има и икономическа мотивация за тези решения, която е в ущърб на твоята държава, и ти да се усмихваш. Коя западноевропейска държава би се спихвала и би стояла пасивно, ако така грубо се нарушава нейния интерес? Никоя. Трябва да сме вече от 2007 г. сме пълноправни членове, 2005 г. подписахме договорите за присъединяване. Минаха толкова години вече, трябва да имаме самочувствие вече на стари членове на Европейския съюз. Ще дойдат нови един ден, Македония, здраве и живот, Албания и т.н., нека те да бъдат в предучилищната възраст. Ние вече трябва да имаме друго самочувствие и малко това западноевропейско високомерие, което е типично в отношението към Източна Европа, и си има своите исторически корени, трябва да бъде преодолявано и с дипломация, но и с твърдост", допълни Борислав Цеков.

Цоня СЪБЧЕВА

Още по темата: общо новини по темата: 535
29.11.2024 »
29.11.2024 »
29.11.2024 »
28.11.2024 »
28.11.2024 »
27.11.2024 »
предишна страница [ 1/90 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: