© | Министър-председателят Бойко Борисов и водената от него делегация присъстваха на молебен в църквата "Св. Павел" в Рим, отслужен от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. Молебенът е по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост и на него присъстваха българи от общността ни в Италия.
"Храмът, който е голяма светиня за католическата църква, ни е предоставен, за да може Българската православна църква да извършва своите ритуали. Благодаря на папа Франциск и на всички, които са помогнали това да стане", каза премиерът след службата. Той добави, че молитвите ни са да няма повече бедствия и аварии, в които да загиват хора. Борисов посочи, че правителството ще продължи да подкрепя Светия синод и развитието на културата в България. Той припомни, че наскоро кабинетът отпусна 500 000 лева за възстановяване на архитектурни обекти в Плиска, където българите са приели християнството и са написани първите книги на кирилица. В момента се подготвя и ремонтът на патриаршеския храм "Александър Невски" в София, за който по първоначални оценки ще са необходими 20 милиона лева. Ще продължат да се отделят и допълнително средства за култура, за да се разкрива богатството на българската история и традиции. До края на месеца ще бъде открит и Националният музеен комплекс "Квадрат 500", в който ще бъдат изложени най-добрите експонати на художественото изкуство в страната ни.
"Увеличили сме в момента максимално възможно средствата за подкрепа на духовността и културата. Тази година са предвидени около 67 милиона лева. Опитваме се да помагаме и мисля, че ако с този темп се ремонтират църкви и се строят нови, много скоро няма да има какво да ремонтираме", отбеляза премиерът Борисов.
В отговор на въпрос за финансирането, което се отделя за българските училища в чужбина, министър-председателят посочи, че важен фактор за увеличаването му е да се развива икономиката и да има стабилност в държавата.
Посланикът ни в Рим Марин Райков изтъкна, че днешният ден е свят за всички българи. "Това е ден, който ни напомня, че благодарение на писмеността България е станала част от цивилизования свят, от християнския свят", добави той.
"Благодаря на премиера Борисов, че и тази година българската държава изпълни своя дълг като дойде в Рим и посетихме папата. Църквата и държавата трябва да продължават да работят заедно за благото на нашия народ, да умножаваме нашите дела и да вървим по пътеката на мира, носейки гордо имената на светите братя Кирил и Методий в сърцата си", каза митрополит Антоний. Той пожела на министър-председателя усилията му "да бъдат благословени и да не унива в делото си".
На молебена в "Св. Павел" присъства и главата на македонската православна църква архиепископ Стефан. "Според мен това е една бяла лястовица в отношенията ни с Република Македония. Ние като съседи искаме действително те да подпишат Декларацията за добросъседство и да спомагаме максимум за бързото им присъединяване към Европейския съюз", каза министър-председателят Борисов.
Попитан дали вчера във Ватикана се е видял с македонския премиер Никола Груевски, премиерът Борисов посочи: "Не, сега всяко виждане - дали с него, или със Зоран Заев, макар че с него се чух по телефона, може да се изтълкува като вмешателство, да се ползва във вътрешнополитическата им битка. Аз не искам да се замесваме в този конфликт. Надявам се македонският народ и политиците му да са мъдри, да си проведат избори така, както в България, и след това да се умирят. Казвам го в най-добрия смисъл на думата".
Министър-председателят благодари на всички парламентарно представени партии, които изпратиха свои представители за честванията в Рим.
"По този начин показваме, че действително светите празници ни обединяват", добави Борисов. |