© | | Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров смята, че най-подходящият термин за петте века, в които българските земи са били под османска власт, е "османско владичество". Термините "съжителство" и "робство" не са верни от академична гледна точка, категоричен бе той пред Нова телевизия.Кръвен данък е вземан в робство, напомня историк
"Роб означава одушевен предмет от юридическа гледна точка", а такова нещо за българина под османска власт не може да се каже, обясни професорът и се аргументира: "Българинът е можел да се премества в границите на Османската империя, да ходи на гурбет, да се занимава с бизнес, да богатее, да строи селища като Копривщица и Панагюрище с грамадни триетажни къщи".
Българите не са имали право да участват в държавния живот на империята и да вземат решения, които засягат бизнеса им.
Танев: Робството си е робство, срещу съжителството никой не е вдигал въстание
Думата "робство" идва от българската публицистика през Възраждането.
"Този емоционален термин влиза в учебниците и трайно се набива в главите ни. И хората, които сега си искат турското робство, не осъзнават, че те са прекършени духовно вече", каза Димитров.
Нов прочит: Турското робство не било владичество, а само съжителство
Обърнали ли сте внимание кои въстават през 1876 година, попита професорът и обясни, че на въстание са се вдигнали най-богатите български селища.
"Причината е, че през 1875 година Османската империя подписва един режим на капитулациите, с които се правят много ниски мита за платове, произведени в Западна Европа. С това те удрят основния български бизнес", каза той.
Източник: Нова тв |