© Ruse24.bg | | Бум на случаите на излишно размотаване по доктори и болници без основание се отчита в доклад на Изпълнителната агенция "Медицински одит" за последното тримесечие. Според данните всеки втори се чувства жертва на лекарска или медицинска грешка и на принудителния "болничен туризъм".Такъв е случаят с починалото момиченце Мария Стефанова от Котел, която в резултат на забавено и неадекватно лечение издъхва в болницата в Сливен на 16 март 2011 г. Споменатият в доклада случай на 11-годишното дете започва като настинка с висока температура, хрема и кашлица. Джипито д-р Даниела Андонова дава талон за рентгенова снимка едва след упорито настояване на родителите, но не и направление за лабораторно изследване, от което може да стане ясно дали инфекцията е вирусна или бактериална и от което зависи с какви лекарства трябва да бъде лекувана. Лекарката дори си надписва несъществуващ вторичен преглед на детето и симптоми, какъвто тя е задължена да извърши, но не е направила. Въпреки предписаните от нея антибиотици състоянието на момиченцето се влошава, родителите го завеждат в болницата в Котел. Там пък, независимо че състоянието на Мария се усложнява още повече, никой не си дава труд да направи куп важни изследвания, сред които измерване на кръвната захар, уреята и креатинина. Показателите от тях показват най-точно състоянието на болестта и подсказват методите на лечение. Освен това се оказва, че котелската болница няма и реанимация. Мария започва да бере душа. Едва тогава докторите скланят да я преместят в многопрофилната болница в Сливен, но всички възможности за лечението й са изпуснати. От Котел не издават дори епикриза при изписването й. Детето издъхва. В продължение на 4 месеца след смъртта на дъщеря си родителите се борят да получат въпросната епикриза и да заведат дело срещу лечебното заведение.
Случаят е предаден освен на прокуратурата и на агенцията за медицински одит, а на личната лекарка Даниела Андонова и шефа на отделението д-р Янчев наложихме максималната санкция от 600 лева, обясни директорката на агенцията доц. д-р Златица Петрова.
Общо 504 са постъпилите жалби от физически и юридически лица само през месец октомври. В 303 от тях, което прави 60 на сто, хората се оплакват от медицинска грешка, забавена диагностика и лечение заради разкарване по лечебни заведения или отказ на джипи да даде веднага направление за преглед от специалист, лабораторни изследвания, както и на препращане от болница в болница и от кабинет в кабинет, докато през това време състоянието на болния се влошава.
Повечето от недоволните твърдят, че са им искани и пари за лечение, но само 12 на сто застават с имената си пред агенцията по медицински одит. Пострадалите казват, че са им искали някаква сума, най-често под формата на "избор на екип", но повечето от сигналите са трудно доказуеми, показва практиката.
Източник: в. "Монитор" |