Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Д-р Цветеслава Гълъбова: Социалните служби са абдикирали от грижата за психично болните хора
Автор: Екип Ruse24.bg 16:23 / 17.06.2024Коментари (0)1146
©
При психично болните е възможно да има прояви на агресия, но в никакъв случай те не са повече, отколкото при психично здравите. За съжаление в нашето общество хората с личностни разстройства се увеличават главоломно. Това каза директорът на Държавната психиатричната болница "Свети Иван Рилски“ д-р Цветеслава Гълъбова в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“.

При хората с личностни разстройства няма психопатология, а личностова патология, която те би следвало да овладяват и контролират, допълни тя.

Д-р Гълъбова заяви, че държавата е абдикирала от задължението си да се грижи за психично болните, а това е довело до тяхното гетоизиране. "И до желанието за затварянето им някъде, където те да бъдат далече от нас. Това бездействие на държавата влошава тяхното състояние и води до тяхното радикализиране“, заяви тя.

Точна статистика за броя на психично болните у нас няма. Статистиката показва, че около 1% от населението на света боледува от шизофрения, което е най-тежката психична болест. Това означава, че болните у нас са около 60 000. Около 15 до 20% от българите имат някакъв вид психично разстройство. "Тук не се включват само психозите, а и честите психични разстройства – паническите, хипохондрията, натрапливостите, фобиите, хранителните разстройства. По отношение на употребяващите наркотици мисля, че никой не знае каква е точната бройка, но това, което ние виждаме, е ръст в пъти на психозите след употреба на наркотици“, поясни д-р Гълъбова.

Хората с тежки психични заболявания като шизофрения, биполярно афективно разстройство, шизоафективно разстройство имат нужда от социална и всякакъв вид подкрепа. "Това са болести за цял живот, които водят до бърза и ранна инвалидизация. Тези хора са нежелани за работа. Няма дневни центрове, в които те да прекарват времето си, и са оставени сами на себе си и техните близки“, обясни д-р Гълъбова.   

Психозите са единствените заболявания в човешката патология, при които няма съзнание за болест и критичност към поведението. "Затова навсякъде са разписани съответните законови разпоредби за лечението им против волята. В България това е направено в Глава 5 от Закона за здравето, касаеща психичното здраве. Тези заболявания изискват целоживотно лечение. За да бъдат добре пациентите, те трябва да приемат медикаменти. В тази част на т.нар. биопсихосоциален модел на лечение и рехабилитация на психично болните ние сме на световно ниво – има всичко най-добро като медикаменти у нас и то е достъпно за нашите пациенти. И с това приключват ангажиментите на държавата“, коментира д-р Гълъбова.

Материално-битовите условия, при които се лекуват болните и при които работи персоналът, са изключително лоши. Кадрите са малко и немотивирани заради ниското заплащане. "11 от психиатричните болници у нас са в тежко състояние, а 10 са в отвратително състояние като материално-битови условия и като недокомплектован персонал. Липсват медицински сестри, психолози, социални работници, психиатри. Не отчитаме, че хората, които работят там, са подложени на нечовешки стрес, напрежение и невъзможност да проявят човещина. Ако не се работи и в тази посока, ще има отново тежки инциденти. Отношението, което обществото има към психично болните, се пренася и върху работещите. Обществото стигматизира пациентите с психични разстройства“, посочи директорът на държавната психиатрична болница.

Психосоциална грижа в България липсва. Социалните служби са абдикирали от грижата за психично болните хора и по отношение на резидентните услуги, т.е. услугите за постоянно настаняване, заяви Цветеслава Гълъбова. "Поради това около 300 психично болни хора понастоящем живеят в психиатричните болници на България. Абдикирали са и от амбулаторната грижа. Психично болният човек има нужда да бъде подкрепен, да бъде заведен до дневните центрове, каквито няма, да му се помогне в търсенето на работа, да му се помага за посещение при лекар. Отношението от много колеги е лошо и те не получават адекватно и качествено лечение, само защото имат и психично заболяване“, заяви тя.

От 15 години Цветеслава Гълъбова води битка за изграждане на нова психиатрична болница в София. Вярва, че такава ще има, не благодарение, а въпреки държавата. "Благодарение на нашето упорство, на нашия инат, на дълбокото ни убеждение, че София има нужда от нормална психиатрия. При нас всичко е втора употреба – бивши сгради за бивши хора. Това е обидно, това е много гадно. Мерило за цивилизоваността на едно общество е отношението към по-слабите, а психично болните са слаби. Ние ще успеем, няма как да не успеем, защото от това зависи бъдещето на следващите поколения, които искат да бъдат цивилизовани, искат да бъдат приети в Европа“, вярва тя.

Националната стратегия за психично здраве се прилага бавно, но се прилага, допълни д-р Гълъбова. "Реформата в психиатрията ще струва изключително много пари, защото не става дума за скъпо оборудване, а за висококвалифициран човешки труд на много хора. Трябва ни армия от психиатри, психолози, социални работници, медицински сестри, арт терапевти, трудотерапевти, и то високоплатени“, изброи тя.

 

Калина СВЕЖИН






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: