Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Д-р Филил Алексиев: Тази тенденция е доста алармираща. Всичко, което удря мозъка, е тежко
Автор: Екип Ruse24.bg 15:44 / 05.04.2025Коментари (0)200
© NOVA
Колкото и често да се говори за инсулта, все няма е достатъчно, защото това е тема, която вероятно е докоснала всяко едно семейство в България. Пред NOVA Гергана Добрева разказва историята на 43-годишна жена, която лекарите в столичната болница "Света Анна" спасяват от хеморагичен инсулт. За срещата на пациентката с болестта говори нейният съпруг Иван Бонев. А д-р Филил Алексиев от "Света Анна" разкрива повече за симптомите и лечението на инсулта.

Какви са първите симптоми на 43-годишната жена?

Иван Бонев: Вечерта ѝ изтръпна дясната страна и за около час не беше в съзнание.

Какво направи тогава?

Извиках Спешна помощ и я транспортираха в "Света Анна".

Д-р Филип Алексиев: Правим изследвания. Скенерът на главата разкри един голям мозъчен кръвоизлив, в едно място, което е критично за нашето съществуване – мозъчният ствол. Кръвоизливът не е нещо, което може да бъде оперирано или отстранено. Заради това я приехме при нас в клиниката, в тежко състояние. Настанихме я в неврологичното интензивно отделение.

Всъщност става въпрос за пациент с хеморагичен инсулт. Това е най-тежкият вид инсулт.

Д-р Филип Алексиев: Лек инсулт няма. Всичко, което удря мозъка е тежко. В този случай това се получава, когато съд в мозъка се спуква и  се излиза наоколо, и уврежда тъканите. Когато има съд, който е на неблагоприятно място в мозъка и се спука, тази кръв излиза под налягане и унищожава всичко около себе си. Когато тази кръв е извън съдовете, дразни много, образува се мозъчен отток.

И тук веднага изниква въпросът каква е причината толкова млад човек да се окаже в това състояние.

Д-р Филип Алексиев: Логиката е, че всичко, което уврежда вътрешното покритие на съдовете, тогава нещата се развиват по друг начин.Тук добавяме и ефекта на липидите на холестерола, което води до отлагане на холестерола и образуване на плаки. Ако има високо кръвно и съдовата стена е нарушена – кръвното ни удря в един момент.

Лекарите казват, че за да не се получи инсулт пациентът не трябва да бъде пушач и да има висок холестерол, трябва да има контрол над кръвното си. Какво от всички тези фактори не бяха на лице при съпругата ви?

Иван Бонев: Тя не пуши, но вдигаше кръвно. Пиеше хапчета. Може би не е била правилната терапия.

Очаквали ли сте, че на такава млада възраст може да се случи такова заболяване, което по-скоро е познато при възрастните хора?

Иван Бонев: Не съм очаквал

В случая с вашата 43-годишна пациентка, вероятно се е случило високо кръвно налягане?

Д-р Филип Алексиев: Това, което виждаме като тенденция е доста алармиращо, защото нашите съдове са устроени да издържат много. Въпросът е, че когато се формира тенденция за по-високо кръвно се получава проблем, защото могат да се случат две неща – или съда да се запуши, или да се спука.

Колко време беше пациентката при вас? Тази кръв, която е заляла ствола на мозъка как се изважда?

Д-р Филип Алексиев: В момента, в който се излее тази кръв, се активират тъканите и започват да я чистят. Това е процес, който върви във времето. Друг въпрос е дали е засегната критична зона или не. В този случай пациентката беше два месеца и половина при нас в интензивното, което означава 24-часови грижи. В момента, в който започне да се стабилизира, трябва да се действа под прицел – да се търси нещо конкретно, за да може да се очаква подобрение, което и се случи.

Както стана ясно от думите на д-р Алексиев болниците у нас нямат практика да уреждат помежду си продължаващата неврорехабилитация. С това са натоварени близките на болния, а те не знаят къде най-добре ще се погрижат за него.

Д-р Филип Алексиев: Това ни е най-голямата болка. Колкото повече лежи пациент при нас, толкова е по-опасно за него. В момента, в който се стабилизира трябва да кажем, че сме дотук, защото ставаме опасни.

Къде може да попадне такъв пациент. Какво да търсят след това близките?

Д-р Филип Алексиев: Има болници за долекуване, има хосписи, има други следболнични заведения. При тези хора трябва да се гледат четири основни неща – да се захранват с храна и течности, да се дават лекарствата, да се провеждат рехабилитации и да се хигиенизира. Те са постоянни. Не е нещо, което човек не може да научи, но изисква постоянство. Но тук се отваря една голяма врата с въпросителни – какво предлагат като персонал лечебните заведения. Защото тук нещата много куцат.

В това се убеждава и Иван. След настаняване в частна лечебна структура се оказва, че съпругата му се влошава и това налага отново да бъде приета в болница "Света Анна".

Иван Бонев: В момента мечтая жена ми да се оправи, но хората не искат да се занимават с такъв тежък случай. Казаха ми: "Този случай може да се повтори, ние не отговаряме". Сега ще търсим други места. Може бе ще се обърна към Турция.

Какво бихте поискали от управляващите?

Иван Бонев: Бих желал да има повече неща, не само за жена ми, защото центрове има много, но явно не са качествени.

Колко са лечебните заведение, които могат да се погрижат за тази пациентка?

Д-р Филип Алексиев: Аз мисля, че са малко.

Какво трябва да се промени в нашата здравна система, за да имат надежда близките?

Д-р Филип Алексиев: Към случая с нашата пациентка – вие стигате до някъде, помагате ѝ, осигурили сте стабилна среда. Ако не се направи нищо - или ще си останат така нещата, или ще тръгнат надолу. Трябва да се заговори за този проблем. Ако има 45 000 инсулта годишно – това е повече от един град. Трябва да има концепция за грижите, как да вървят, така че хем да не се прахосват много пари, хем да се създаде нещо, което да работи. Аз бих започнал от основното – нека да не оставяме това на близките на болните. Нека да има система, където ние да влезем и да видим къде и как се случва.

Вие ежедневно се срещате с тежките съдби и спасявате пациенти, но оттук насетне?

Д-р Филип Алексиев: Аз не бих казал, че всеки човек трябва да види такива неща, но е хубаво, защото хората смятат, че когато не им се е случило, то не съществува. Така сме устроени. Истината е, че то съществува, прекалено много са случаите. Не говорим за казуистика, а за неща, които виждаме всеки ден.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Кабинетът "Желязков"
Лято 2025
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: