© |
Напоследък се сблъскахме с множество кризи, които поставиха на изпитание устойчивостта на веригата за селскостопански храни, както в Европа, така и в световен мащаб. Оказахме се издръжливи. И с пандемията, и с войната, с изявената климатичната криза, ние все още гарантираме продоволствената сигурност на нашите граждани.
Но да, имаме и проблеми, a това се отразява силно върху гражданите и фермерите. Това заяви Михаил Думитру, заместник директор ГД "Земеделие и развитие на селските райони" в Европейската комисия, по време на форума „Зелен преход”, който се провежда в София от 26 до 28 юни.
Един от основните проблеми, които той открие, е свързан с достъпността на храните заради увеличението на цените.
"Все повече и повече хора имат затруднения да плащат за храната си. Наред с това разходите за суровините на нашите фермери също се увеличиха много. И това постави под напрежение тяхната доходност и бъдеще.
За щастие, ние имаме Общата селскостопанска политика (ОСП) и аз съм защитник на тази политика. Мисля, че в изпълнението на политиката, през цялата история, сме постигнали целите. Но сегашната криза също беше много добър повод за връщане на хранително-вкусовия сектор в стратегическия дневен ред", каза той.Михаил Думитру: Не можем да гарантираме продоволствената сигурност без устойчивост.
"Заети сме в сектор, който е все по-засегнат от това, което ще се случи в света. И е също така силно се влияе от изменението на климата. Ние трябва да преминем през този преход, за да направим нашият сектор устойчив. И когато говорим за устойчивост, ние говорим за трите аспекта на устойчивостта - икономическа среда, климат и социална среда.
Това се опитваме да направим и чрез ОСП - да преминем през този преход.
Основната тема на този форум е Зелената сделка. Никой не оспорва посоката на движение. Мисля, че всички сме съгласни, че трябва да променим начинът, по който правим бизнеса си; начинът, по който живеем. Но мисля, че това, което е подложено на дискусия, са средствата и скоростта, както и целта ни да станем климатично неутрални до 2050 г. И как всеки сектор трябва да допринесе за това", каза още експертът.
Той припомни за фермерските протести в цяла Европа и нуждата от преразглеждане на политиката.
"Винаги можем да бъдем критикувани за нивото на амбиция. Ние от ДГ АГРИ имаме делегираната роля да намерим правилния баланс и да се опитаме да се придържаме към целта, да се опитаме да постигнем резултати.
Нека да бъдем честни, смятам, че укрепихме доста зелената архитектура на ОСП. Положихме много усилия, работейки с вас, с фермерите, с агробизнеса, с правителствата на държавите-членки, за да преведем тази нова архитектура.
След протестите направихме опростяване, но също така имайте предвид, че все още трябва да постигнем резултати и все още трябва да запазим амбицията си", добави Думитру.
Той припомни, че фермерите печелят много по-малко от останалите сектори в икономиката. А ОСП се стреми да покрие до някаква степен тази разлика.
"Дискусиите за бъдещето продължават в Брюксел. Имаме вече структуриран диалог, който започна относно новата ОСП. Трябва да обсъдим и новата Многогодишна финансова рамка. Това също няма да е лесен въпрос, тъй като имаме много повече приоритети и нужди в Европа.
Предстои ни и присъединяване на нови държави-членки. Тук не говорим само за Украйна, която е изключителна хранително-вкусова сила, но и други страни от Балканите.
Така че е много важно вие, като сектор, да вземете предвид всички тези елементи. И мисля, че е много важно да работим заедно, за да намерим най-доброто решение. И това решение трябва да ни накара да запазим своята устойчивост и да гарантираме продоволствената си сигурност", заключи експертът.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg
|