© |
Гъркинята Ирини Спанули е млад, потомствен фермер, с която се запознахме лично при посещение на агрожурналисти в Тесалия. Допаднаха ни нейната енергичност и пламъкът, с който разказваше за семейното стопанство и организацията на 14 производители, повечето от които млади като нея.
Вижте цялата ни рубрика: ДАМИТЕ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО
Прекарала 10 години като консултант и мениджър в големи международни компании в гръцката столица Атина, тя решава да се завърне в родното място и да приложи наученото, но в агросектора. Заедно с баща си Костас основават кооператива Karpologio, като Ирини отговоря основно за продажбите и маркетинга на продуктите, които реализират в района на Лариса – бадеми, мед, пилешко месо и яйца.
Ирини не обича да стои на едно място. Кандидатства по мярката за млад фермер, а през 2023 г. става победител в програмата Empowering Women in Agrifood (EWA Гърция), съфинансирана от Европейския институт за иновации и технологии в храните (EIT Food). Какво е направила с наградата от 10 000 евро и какво й предстои занапред, нека разберем лично от нея.Кога решихте, че е време да се завърнете към корените си?
Произхождам от фермерско семейство. Баща ми е първият, който приложи интензивната технология на отглеждане на бадеми в Тесалия, преминавайки от зърнени култури към черупкови плодове. Аз имам различен от неговия опит като образование и професия, но по време на COVID пандемията реших, че е време да се върна. Уча се от баща ми, като с моите знания добавям стойност на нашите продукти. Основахме групата на производители Karpologio през май 2023 г., като прилагаме иновативни техники за засаждане с висока плътност и щадящи околната среда практики.
За какво използвахте наградата от програмата на EIT Food?
В програмата, наречена „Овластяване на жените в хранително-вкусовата промишленост“, имаше участници от целия сектор – от университетски изследователи до производители. Спечелих първа награда, представяйки идеите за Karpologio за устойчивост, кръгова икономика и борба с климата. Вложихме голяма част от наградата в размер на 10 000 евро в изграждането на нашето опаковъчно звено. Програмата е чудесна възможност за жените фермери в целия ЕС и съветвам всички да се пробват. Коя част от работата Ви носи най-голямо удовлетворение?
Връзката със земята. Толкова е хубаво, когато виждам и мога да пипна нашия продукт. Стремя се да дам най-доброто от себе си, за да получим най-добра стойност. А какви са предизвикателствата, с които трябва да се справите?
Основните са климатичните промени и международната конкуренция, която понякога е доста нечестна. Вносът, най-вече от трети страни, затруднява работата ни.
Каква е Вашата мотивация да продължавате да с борите с трудностите?
Най-голямата мотивация е обединяването ни в организация на производители. Повечето сме млади фермери, следвайки опита на по-старите. Ние си сътрудничим и споделяме всичко. Чувствам се щастлива, защото вярвам, че всички усилия, които полагаме, са в наша обща полза. За разлика от работата в офис, на полето мога да взема в ръце готовия продукт. Мога да го видя, да го почувствам. Какво бихте посъветвали своите колеги жени фермери не само в Гърция, но и в България и целия ЕС?
Има много жени, които се занимават със селско стопанство, но не смеят да бъдат лидери. Това е голямо предизвикателство не само за Гърция, но за цяла Европа. Жените винаги са били активни в земеделския сектор, но остават на заден план. Те трябва да излязат отпред, притежават всички необходими умения. В наши дни, с използването на технологиите, няма неравенство между половете. Физическата сила вече не е водеща. С участието ми в кооператива виждам, че сме чудесен екип с мъжете. Не можем едни без други!
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg
|