© | | Световната здравна общност отбелязва през третата сряда на ноември Световния ден за борба с хроничната обструктивна белодробна болест - ХОББ. Международната кампания се провежда по идея на организацията Световна инициатива за борба с хроничната обструктивна белодробна болест и под егидата на Световната здравна организация (СЗО). Кампанията тази година преминава под мотото "Не е късно!"В България организатор на Деня за борба с ХОББ е Българското дружество по белодробни болести. Председателят на дружеството доц. Диана Петкова се обръща към българите, особено към пушачите, с призив да не отлагат изследването на дишането си, за да може навреме да бъдат открити измененията и да се премине към лечение: " Данните сочат, че повечето пациенти започват лечение в много късен етап на болестта, когато повечето от настъпилите усложнения са необратими. Ето защо ранното откриване на болестта е от голямо значение за предотвратяване на ранната смърт и инвалидизирането на тези пациенти."
ХОББ се характеризира с частично или напълно необратимо ограничение на въздушния поток в белите дробове. Освен белите дробове, заболяването засяга и целия организъм и може да има фатален изход. Заболяването е хронично, като при него белите дробове прогресивно снижават функцията си. ХОББ е сред най-разпространените хронични заболявания при пушачи над 45 години и една от водещите причини за смъртност в света. По данни на СЗО около 10 процента от населението на планетата страда от това заболяване.
Не случайно ХОББ е наричана "тихият убиец". Голяма част от хората не подозират, че вече са болни и стигат твърде късно до лечение. Така коварната белодробна болест покосява над 3 милиона души в света за една година. В Европа в резултат на болестта умират ежегодно от 200 000 до 300 000 души.
У нас над 13% от скринираните имат отклонения във функционалните вентилаторни показатели. Това показаха първите резултатите, получени от кампанията на Световното респираторно общество и Българското дружество по белодробни болести "Ден на спирометрията", която се проведе в 12 града в България на 23.10.2014 г. Тези показатели са сравними с данните от европейски епидемиологични проучвания за активен скрининг на пациенти с ХОББ и още веднъж показват защо спирометричният скрининг е от изключително значение за превенцията и ранното откриване на заболяването. |