Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Домашното насилие нараства: На телефон 112 всяко денонощие постъпват над 100 сигнала
Автор: Екип Ruse24.bg 09:59 / 31.07.2024Коментари (0)1048
©
Страх, болка, мълчание - понякога с години. Това преживяват всеки ден жертвите на домашно насилие зад четирите стени на дома си. По последни данни има увеличение на сигналите за домашно насилие от жени, мъже и деца.

Насилието прогресира.

"Започва се с обиди и забрани, този приятел не е добър, твоите роднини не те учат на добре, изолира се жертвата, започва да ѝ се вменява вина, тя да се чувства виновна за всяко нещо, което прави и че може да направи още нещо. Следва и страхът, сериозният страх, който има във взаимоотношенията – ти ако си тръгнеш, ще те намеря, ще ти отмъстя, ще ти взема децата и т.н.“, обясни Надежда Стойчева – клиничен психолог и психотерапевт, фондация "Анимус“ пред bTV.

Често жертвите не търсят и не чакат помощ, защото смятат, че така е по-добре. Полицията отчита, че трябва да отиде между 7-8 пъти на адрес, за да подаде заявление жертвата.

На телефон 112 всяко денонощие постъпват над 100 сигнала.

"За 24 часа горе-долу сигналите, които се изпращат на 112 варират, но са между 120 и 140, но задължително е над 100 сигнала, всеки ден. Полицаите по статистика горе-долу определят, че на адрес отиват 7-8 пъти на място, докато жертвата сама реши да подаде молба за защита“, заяви гл. инсп. Зорница Шуманова - началник на сектор "Домашно насилие“ в ГДНП.

А когато я поискат, много често страхът надделява.

"Една от жертвите беше казала, че е паднала по стълбите, тези наранявания, които е получила, не са в резултат от домашно насилие. Жена от украински произхoд, която беше убита от лицето, с което живее на семейни начала. Като ние имахме данни, че срещу нея е упражнено домашно насилие, но тя отказваше да свидетелства, включително след един от случаите, когато бе извършен разпит, задържан е извършителят. В последствие тя се отказа от показанията си“, казва говорителят на Софийска районна прокуратура Николай Николаев.

"Кога пострадалите са набити или пребити, те решават, че ще потърсят помощ. След това започват да разсъждават и им се иска да опитат отново, да положат усилие за семейството, започват да се чувстват виновни, а много често се страхуват от извършителя“, добави Надежда Стойчева – клиничен психолог и психотерапевт, фондация "Анимус“.

Жертвите не се делят по пол, а насилниците нямат профил. Често те са интелигентни, високо образовани, с добри професии.

"Това е една от илюзиите, че високо образованите не извършват насилие. Това въобще не е така. Много от значение има как си отрасъл, колко патриархално е мисленето ти и няма никаква корелация“, казва Надежда Стойчева.

"Мъжете са също жертви на домашното насилие, искам да ви кажа, че с тях работим много трудно, защото мъжете жертви на домашно насилие са много затворени. При тях има много вербално насилие към жертвата“, каза гл. инсп. Зорница Шуманова - началник на сектор "Домашно насилие“ в ГДНП.

Специалистите определят психическия тормоз като много по-травмиращ от физическия. Той обаче не се определя като престъпление.

"Ревността, която е в краен предел и ти си каран да се прибираш на секундата и си разпитван къде си бил, защо си бил, има подозрения, че си изневерявал, а ти не си. Това е психически тормоз, който много повече носи като унижение в самочувствието на пострадалите, отколкото даже си набит“, казва клиничният психолог Надежда Стойчева.

В случаите на насилие - децата са най-уязвими.

"За тази година са 760 дечица малолетни и пълнолетни, които са защитени със заповед за защита, като децата винаги са с приоритет. Дори детето да не присъства в стаята с насилието между неговите родители или близки, дори да е в другата стая той също е жертва на домашно насилие“, обясни гл. инсп. Зорница Шуманова.

"Децата живеят под страх, че единият родител може да причини вреда на другия и това е най-сериозното нещо. Защото големият човек, когато има травма, може да се справи с нея. Когато си малък, всъщност травмата дава отражение върху личността ти, загубва се смисълът на добро и зло, защото ти не можеш да го разпознаеш и автоматично се придобива моделът на поведение на единия от родителите“, добави Стойчева.

Министерският съвет поддържа горещ телефон за жертви на домашно насилие. Всеки пострадал може да позвъни на 0800 1 86 76, за да получи психологическа и юридическа помощ.  

"За първите 6 месеца към нас са се обърнали множество хора, на линията са се обърнали 1410 души, жертви на домашно насилие, а общо към нас 1744 души, които са потърсили помощ“, каза клиничният психолог от "Анимус“.

Експертите с тревога следят сериозното повишение на случаите на насилие у дома. И предупреждават, че мълчанието на жертвите понякога може да им струва здравето или живота.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: