Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
ESG и финансовите възможности пред фермерите
Автор: Екип Ruse24.bg 13:50 / 28.02.2024Коментари (0)813
©


Във времена, в които изискванията за устойчиво развитие стават все по-високи, ролята на селското стопанство е от критично значение за здравето на нашата планета.

Екологичната стабилност е в сърцето на всеки един аспект от нашата икономика, а секторът на селското стопанство и храните носят огромна отговорност за запазването й.

Екологичните, социални и управленски практики, известни като ESG, се превърнаха в ключов фактор за успеха в селското стопанство. Не само, че те осигуряват устойчивост, но също така помагат за съхранението на биологичното разнообразие и опазването на водните ресурси.

Фермерите играят много важна роля в тази екосистема, а това какво говори практиката за ESG ни споделят фермерът Албина Ясинская и експерта Мария Христова в уебинар на Агри.БГ, част от кампанията "ОСП работи за нас: По-зелени и умни".

"Преди 15 години когато започнахме да се занимаваме с това, ние не мислехме, че трябва да правим нещо, защото ще бъдем сертифицирани към ESG рамката. Просто започнахме да правим нещата, които смятахме, че ще бъдат добри за околната среда, природата, биоразнообразието, тревостоя и т.н", коментира Албина Ясинская.

Младата дама затваря целия кръг на производство, а в самата ферма успява да направи мандра, в която суровината директно се преработва на място.

При управленските практики, биоферма "Розино" също прилага ясни стратегии.

"Що се касае до управленски практики, ние винаги правим план според пазарното търсене. Затова може би всеки фермер, когато прави една стратегия за развитие, трябва да избере в кой сектор иска да е, на какъв клиент разчита. И едва след това се прави разчет на производството. Най-големият проблем днес е прекомерната консумация от една страна и от другата - недостигът на храна за определени групи хора. Тоест несправедливо разделение на всички продукти, които ние произвеждаме и с които разполагаме", добави Албина Ясинская.

В социален аспект ESG практиките могат да бъдат също много.

"Това, което съм виждала аз в познанства и в инициативи, които са свързани с дуалното обучение, включването в реална практика в земеделски стопанства; ферми, които изграждат изцяло училища за деца и млади хора", конкретизира Мария Христова.

И за финал - има ли начини за финансиране на всички тези или поне на част от тези ESG практики по ОСП или друг механизъм? 

"От една страна са базовите изисквания. Над тях подкрепа получават като надбавка на плащанията - основното плащане, заедно с екосхемите. По втори стълб - това са ангажиментите по агроекология и климат, избора на устойчиви сортове, както и интегрираното производство. Има и други мерки, които имат отношение към запазване на местни сортове.

От гледна точка на прехода - това са инвестициите в материални и нематериални активи. Тук може да се инвестира в енергийна ефективност, в прецизни машини, в по-модерни обори и всякакви технологии, свързани с прецизно земеделие, биологично земеделие и технологии, свързани с внедряване на иновации. В момента се разработват новите наредби за предстоящите мерки, които ще се финансират през тази и следващата година.


Предстои обучение на земеделски стопани, които също ще бъдат финансирани по ОСП. Неземеделски дейности, които могат да бъдат част от развитието на едно стопанство, като ESG. Също така инвестиции за напояване в рамките на земеделското стопанство, както и инвестиции за напояване като инфраструктурата, която е към Напоителни системи ЕАД. Това са възможностите на национално ниво.

Министерството на иновациите предстои да пусне много интересна процедура за развитие на занаяти в селските райони, която също може да бъде част от развитието на едно земеделско стопанство.

EIP-AGRI също предоставя обучения. Земеделските стопани могат да участват, да им бъдат покрити разходите, да посетят други държави.

Има възможности, въпросът по-скоро е разбиране на тази концепция и стартиране на процеса към преход на спазване на някои от изискванията, които самите земеделски стопани припознават", заключи Мария Христова.


 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg  







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Скандално от Северна Македония: Българският език не съществува, ние ги
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Предаване "Цветовете на Пловдив"
Борба за влияние в Близкия Изток
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: