© Ruse24.bg | | Често ни се случва, когато разглеждаме сайтове в интернет, да се изкушим от някое примамливо предложение - например да си купим стока на много ниска цена. Това се случва особено в края на летния сезон, когато децата ни тръгват на училище и когато започваме да мислим за по-топли дрехи. Онлайн търговци обаче съветват да не се поддаваме на изкушението, защото най-вероятно ще останем излъгани. Максимата, че евтиното излиза скъпо, е в пълна сила за купуването на вещи от мрежата. Тя важи както за българските онлайн магазини, така и за иностранните.Според председателя на Българската асоциация за електронна търговия Петър Ванчев по най-проста икономическа логика стоките в интернет винаги са по-скъпи от тези във физическите обекти. Причината е, че дигиталното пазаруване спестява усилието на купувача да измине разстоянието от дома си до магазина и да транспортира закупеното обратно в дома си. И тази услуга се заплаща от потребителя над себестойността на избраната стока.
Не очаквайте в интернет магазин да си купите часовник, струващ хиляда лева, за 100. Ако видите такава оферта, знайте, че се опитват да ви измамят. Просто следвайте няколко прости правила, за да придобиете информация относно намеренията на търговците в мрежата, съветват експерти.
Според Петър Ванчев основните рискове при пазаруването в интернет са свързани с качеството на стоките.
Въпреки рисковете обаче има трайна тенденция пазаруването в интернет да се превръща във все по-разпространен начин за задоволяване на потребителските нужди на българите.
Сравнително големият процент пазаруващи в интернет от български сайтове се дължи в голяма степен на услугата наложен платеж. Според председателя на Българската асоциация за електронна търговия все още у нас плащането чрез кредитни или дебитни карти в мрежата е по-скоро изключение. Това се дължи както на нашето недоверие към търговците, така и на страх от източване на банковите ни карти. Рискът това действително да се случи обаче е равен на риска метеорит да удари спътник на НАСА, отбелязва Петър Ванчев. Така че, съветва той, използвайте възможностите на глобалната мрежа за пазаруване, но бъдете бдителни. |