© Ruse24.bg | | Електронни учебници за пръв път ще бъдат внедрени в българските училища от септември тази година.Ръководствата ще се използват от учителите за интерактивни уроци с проектори по всички предмети в прогимназиалния етап - 5-и и 6-и клас, от септември, като догодина се очаква експертите да подготвят електронните ръководства за 7-и клас и постепенно развитието на новата технология ще покрие целия гимназиален етап. Учениците все още няма да ползват дисковете вкъщи.
Електронните учебници ще предоставим лично безплатно на всеки учител, който избере по своя предмет класическия учебник за 5-и или 6-и клас на издателство "Просвета" през септември", обясни ръководителят на проекта Милена Константинова на специална презентация на новата технология пред учители в столичното 90-о СОУ "Ген. Хосе де Сан Мартин".
Константинова подчерта, че самите автори на класическите ръководства са разработили електронния формат на учебника. Тя показа как на виртуалната дъска пред учениците отделни пасажи и таблици от текста излизат в уголемен вариант, за да ги прочете целият клас. Достатъчно е само учителят да докосне таблицата със специална електронна показалка.
Към стандартния текст от уроците авторите добавили и подбрани научни клипове.
В учебника по география за 6-и клас например в урока за Египет е добавено клипче с автентична музика, показващо забележителностите и дори крайните квартали на Кайро. "Понеже електронните помагала са свързани и с реалната телевизия, учителят може да включи и картина от днешните конфликти в страната", показа авторът на проекта. Освен това отпада отговорността на преподавателите по география да мъкнат огромни карти в класната стая, защото компютърната програма запаметява всички необходими карти от уроците и ги прожектира.
Програмата ще улесни и преподавателите по чужди езици, подчертаха авторите. Там са включени всички текстове за слушане с разбиране плюс клипчета, които илюстрират уроците за предлози като "над", "под" и "зад" с движение, а не статично.
"Учениците ще маркират отговорите на тестове директно на дъската а след това програмата веднага ще показва къде са грешките", показа Милена Константинова. Виртуалните уроци променят и самия начин на изпитване, като включват учениците от прогимназията в екипни задачи и игри.
Така отпада класическото изпитване с тебешир пред черната дъска.
Източник: в. "Монитор" |