© |
До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това са част от публикуваните в Държавен вестник промени в Наредба за изменение на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г.
Промяната цели да предостави възможност на земеделските стопани да разполагат с повече време за подготовка и предоставяне на изискуемите документи за одобрение за участие и получаване на плащане по интервенциите в областта на околната среда и климата.
Така, до 30 септември пчеларите, които кандидатстват по интервенцията за естествено опрашване, ще трябва да предоставят информация и документи чрез Системата за електронно управление (СЕУ) на Държавен фонд “Земеделие” за земеделския парцел с номер от ИСАК, на който се извършва опрашването, и номера на животновъдния обект.
До същата дата се удължава срокът и по интервенцията Подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство, в който ще се представя информация и копия на официалните документи за закупените и използваните семена и други.
По интервенцията за насърчаване използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия земеделските стопани се отчитат както използваните семена и посадъчен материал, така и план-програмата за дейности по съответната операция, предвиждат промените.
Вместо до 30 юли до 30 септември ще се предоставят допълнителни документи за заявените площи и по интервенциите Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство, Насърчаване използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия, Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм).
По интервенцията за възстановяване и поддържане на деградирали пасищни територии до 30 септември се удължава срокът, в който стопаните за първата година на подаване на заявлението за подпомагане трябва да дадат информация и копие от плана за сеитба.
По интервенцията Поддържане на местообитанията на червеногушата гъска (Branta ruficollis), Кръстат (царски) орел и Египетски лешояд в орнитологични важни места в обработваеми земи удължава се срокът за предоставяне в ДФЗ чрез СЕУ информация и копие от петгодишен план за управление на площите, заявени за подпомагане.
Промените на наредбата са публикувани в брой 63 на Държавен вестник.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg
|