Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
ИПИ за търсещите социални помощи: Държавата пак ще е мащеха както на тези, които тичат при нея за помощ, така и на всички останали
Автор: Екип Ruse24.bg 10:08 / 09.09.2023Коментари (0)507
© Sofia24.bg
През няколко месеца в последните години наблюдаваме бедствия, аварии и кризисни събития, сполетели населени места и хора в България. Последното такова отпреди няколко дни – поройни дъждове и наводнения с големи щети и човешки жертви, се случи в община Царево и засегна и други общини по южното Черноморие. Климатичните промени, липсата на застрахователна култура и навиците да се разчита за спасение на държавата ще продължават да оказват силно негативно влияние върху възстановяването на пораженията и минимизиране на отрицателните ефекти от тях.

Тук няма да се спираме подробно на научния аспект за влиянието на промените в климата върху околната среда, само ще отбележим, че се очаква подобни кризисни събития да са все по-чести[1]. Изменението на климата е вероятно да увеличи не само честотата, но и мащаба на екстремните метеорологични и климатични събития. Най-разпространените хидрометеорологични и геофизични природни рискове са наводненията, екстремните температури, ураганите, горските пожари, земетресенията, свлачищата и засушаванията. По данни на НСИ през последните години установените щети от кризисни събития, свързани с природни и други бедствия в България, варират между 30 и 500 млн. лв. годишно. Отделените средства за възстановяване от щетите са по-малко и по данни на националната статистика малка част от тях идват от застрахователни обезщетения. 

Наводненията са едно от най-честите кризисни събития с установени щети през 2020 г. от около 16 млн. лв. Щетите от кризисните събития имат нерегулярен характер и могат да са значителни по размер – те могат да са много тежки за малък бизнес и за такъв, който не е взел мерки за споделяне на риска, а за гражданите могат да са критични.

Застраховането от своя страна, особено на лични имоти и собственост, не е особено разпространено в България. Както ИПИ вече писа нееднократно, застраховането е слабо използван инструмент за споделяне на риска и причините за това са както в липсата на сериозен ангажимент на застрахователния сектор за "просветителска“ кампания, така и в ролята на държавата като инстанция, към която всеки пострадал се обръща и очаква проблемът му да бъде решен.

Какво се ангажира да прави държавата в такива случаи? 

Ежегодно  в България се заделя ресурс от около 80-90 млн. лева в централния бюджет под формата на резерв за непредвидени и/или неотложни разходи, който включва разходи и за превенция, и за възстановяване от последиците от кризисни събития. Тези средства се насочват към възстановяване на щети върху публична общинска и държавна инфраструктура и собственост, но често пострадали домакинства или бизнеси очакват да им бъдат възстановени щетите бързо и изцяло със средства от бюджета за сметка на този резерв.

Пострадалите от бедствия домакинства могат да разчитат и на социални помощи от бюджета на агенцията за социално подпомагане и министерството на труда и социалната политика:

– Еднократна социална помощ по закона за социално подпомагане: за задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности на хората и семействата може да се отпуска еднократна помощ веднъж годишно, гласи чл. 16 на правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане. От 1 юни 2023 г. тази помощ е в размер до трикратния размер на линията на бедност за съответната година, което означава до 1512 лв., като конкретният ѝ размер се определя със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане“. В момента служителите на Агенцията за социално подпомагане съдействат на пострадалите да получат по-бързо тази еднократна помощ.

– Помощ по линията на фонд "Социална закрила“ към МТСП за възстановяване на разходи за повредени електроуреди в размер на 2500 лв. За нейното реалното получаване обаче вероятно ще е необходимо повече време.

Както е видно, дори и да се получат и двата вида помощи от едно пострадало от бедствие домакинство, стойността им едва ли ще покрие значителна част от щетите. Застраховането остава вариант за покриване на загубите, а в случай, че имотите и собствеността не са застраховани, гражданите могат да разчитат единствено на спестявания и на собствени средства за възстановяване на всички щети, което, както знаем от статистиката не е във възможностите на 42% от населението. Държавата пак ще е мащеха както на тези, които тичат при нея за помощ, така и на всички останали, които съвестно са се застраховали, но ще платят с данъците си за малките и бавни социални плащания.

Още по темата: общо новини по темата: 171
26.10.2024 »
03.06.2024 »
09.01.2024 »
19.11.2023 »
21.10.2023 »
18.10.2023 »
предишна страница [ 1/29 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Избор на български еврокомисар
Процедурата за избор на нов главен прокурор
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Избори в САЩ
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: