© Impact Press Group | | Щаб в здравното министерство ще решава в понеделник дали да се имунизират сирийските бежански деца срещу морбили. Това съобщи главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по време на седмата национална среща "Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика" вчера.
Той успокои, че в страната ни няма открит случай на тази силно заразна болест. Сред бежанците в Турция обаче имало един. Затова по всяка вероятност ще се правят имунизации на сирийчетата срещу морбили. Д-р Кунчев обясни, че ваксината срещу тази болест е комбинирана и срещу рубеола и паротит (заушка).Имунизационният календар в Сирия бил сходен с българския. Бежанците, идващи от централната част, носят документи, с които доказват срещу кои болести са боцкани децата им. Не е такава ситуацията със сирийците, които идват от кюрдските райони на страната, обясни д-р Кунчев. Някои много набързо си събирали багажа и идвали без документи, други хлапета пък въобще не били ваксинирани. Като цяло обаче сирийските деца, които идват в страната, имали добър здравен статус.
Благодарение на масовото поставяне на ваксини срещу морбили на българчетата е овладяна епидемията от морбили през 2010 г. у нас, заяви социалният министър д-р Хасан Адемов. У нас тя се поставя на 13 месеца и на 12 г.
Противогрипни ваксини на бежанците обаче едва ли ще бъдат поставяни. За да се намали вероятността от предаване на болести обаче, бежанските лагери ще бъдат дезинфекцирани. Българска фирма вече е дарила по линия на БЧК дезинфектанти.
МВР ще купува ваксини против хепатит А за служителите, които работят с бежанците.
"При темпото, с което в момента навлизат бежанците в България, до два дни ще достигнем капацитета, над който не можем да поемем нито един човек", заяви междувременно председателят на БЧК Христо Григоров.
Източник: в. "Монитор" |