© Ruse24.bg | | Снимка Архив | Раковоболните останаха без животоспасяващи лекарства. На пазара липсват 30 медикамента, алармираха експерти от Министерството на здравеопазването вчера. Фирмите производителки спряха вноса им незаконно, независимо че медикаментите са регистрирани за продажба у нас, имат разрешителни и са залегнали в реимбурсния лекарствен списък на Националната здравноосигурителна каса, по който те се отпускат без пари на болните, обясниха експертите.Някои от изчезналите от аптеките медикаменти се заплащаха вместо от болните от министерството след спечелени от фирмите търгове и подписани договори.
Въпросните фирми обаче не са предупредили нито ведомството нито касата, че спират вноса им въпреки напомнянията на НЗОК и МЗ.
Сред липсващите препарати са и няколко вида за хора с трансплантирани органи. Ако те спрат да ги приемат, организмът им ще отхвърли присадените сърца и бъбреци.
Всеки ден прекъснато лечение може да се окаже фатален за болните, обясни пред "Монитор" Жени Адърска - председателка на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Тя обясни, че в момента няма основното лекарство, което спира развитието на карценомите на черния дроб и стопира появата на нови. Липсват и други три вида хапове за страдащите от рак на гърдата и един медикамент за особено тежка форма на рак на белия дроб.
За да не се стигне до фатален край, близките на болните просят в интернет форумите останалите хапчета на починалите вече от рак.
Другите 25 медикамента имат заместители, които не са така ефикасни, но могат да спасят положението на първо време, коментираха онколози от Националната специализирана болница по онкология.
Независимо че някои от липсващите медикаменти имат заместители, касата не може да ги набави, тъй като според Закона за лекарствените средства фирмите трябва да са заявили, че прекратяват доставките, за да влязат нови позиции в реимбурсната листа или пък МЗ да обяви обществена поръчка за нови.
Глоби от 1000 до 3000 лева ще отнесат фармацевтичните компании, ако не прекратят регистрациите на липсващите продукти до края на месеца, за да може касата и МЗ да сключат договори с други фирми за доставка на аналогични препарати, заявиха от ведомството.
Източник: в. "Монитор" |