© | Вчера беше представено първото издание на изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2012". Те предоставят в синтезиран вид информация за основните заключения от направения анализ, както и препоръките на екипа на Института за пазарна икономика за подобряване на конкурентоспособността на областите.
Изследването се прави за първи път от екипа на Института за пазарна икономика и неговите партньори от Microstat Analytics с цел да се представи социално-икономическото състояние на областите в България към средата на 2012 г. и тяхното развитие от 2000 г. досега.
София е най-богатата област със стандарт на живот, в пъти по-висок от другите. Варна, Бургас, Благоевград и Пловдив са с добро развитие, а обещаващи тенденции има в София- област, Русе и Враца. Най-зле са нещата в областите Разград и Силистра, сочи проучването. Ето още факти и изводи от него.
- Най-добра е средата за бизнес в Търговище, Ямбол, Смолян, Благоевград, Враца, Габрово. Най-лоша е в Кюстендил, София и Перник. - Най-добре развита е икономиката на София, Варна и Габрово. - Икономически Русе, Враца и София-област вървят нагоре, а Разград и Силистра затъват. - Най-много бедни има във Видин, най-малко - в Благоевград. - Най-доволни от живота са в област Ловеч, а по-специално - от стандарта си на живот, в Разград, Бургас и Силистра. - Най-голям процент хора, които биха се преместили в друга област, има в Монтана. А най-малко - във Враца. - Най-много като процент от населението са висшистите в София, а най-малко - в област Кърджали. - Най-доволни от работата на полицията са в Търговище, а най-недоволни са в Кюстендил, Пловдив, Перник и София. - Най-висока средна оценка на държавните изпити по БЕЛ през 2012 г. са постигнали учениците в София-област - 4,54, а най-ниска в област Разград - 3,82.
Собствените приходи на общините не оказват особено влияние върху икономиката на съответното населено място, защото се облага имуществото, а печалбите от доходи не влияят на местните бюджети. В повечето общини едва 1 на всеки 10 лева идва от местните данъци.
Намалява броят на напусналите начално и средно училище, също броят на завършилите технически училища. В много области се поддържат специалности, които не се търсят от бизнеса, констатират от ИПИ. |