Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Как се прави проект по подмярка 16.1?
Автор: Екип на Ruse24.bg 14:33 / 08.12.2021Коментари (0)638
©


Третият прием по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ ще стартира до края на тази година. Или поне такава е амбицията на ресорното ведомство. Не е толкова важно обаче дали процедурата по подмярката ще стартира до края на 2021 г. или през новата година. По-важно е фермерите да знаят как могат да създадат успешен проект по подмярката.

Слушайте в AgriПодкаст: В агросектора става напечено

По темата говори Иванка Тодорова от Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ), по време на уебинар, от който Агри.БГ бе част.

“Досега по подмярката минаха два приема. Вторият прием все още не е приключил, от гледна точка на това, че няма готовност за сключване на договори. По индикативен график е планиран и трети прием по подмярка 16.1 за тази година.

Важно е да се отбележи, че мерките не са колкото за реализиране на иновативен проект, а за сътрудничество. Да се научим да работим заедно. И то екипи от различни сфери, търсещи начини, по които да се решават различни проблеми”, обясни Тодорова.

По думите й три са най-важните дефиниции спрямо последните насоки по подмярка 16.1 - за иновация, за интерактивен подход и за маркетинг на продукт.

“Никой не решава, че проектът не е успешен, ако резултатът не е положителен. Мярката стимулира разработването на проекти, тяхното прилагане и оценката накрая. Другото нещо е да се комуникира крайния резултат, за да може другите да се възползват от разработката, ако резултатът е положителен или да не опитват самото нещо, ако то не работи”, категорична е Иванка Тодорова.

Но как успешно можем да изготвим проект?

“При изготвянето на проекта задължително заделяте сума за текущи разходи за офиса на проекта. Не е задължително да имате трима служителя в офиса. Може да имате и само един. Подходящо е тези лица да бъдат представители на асоциация, например, която може да е шапката на един такъв проект.

Втората група са преки разходи, по отношение на изпълнение, възнаграждение на работници, консултанти и т.н, разходите за публичност.

В третата група трябва да прецените и калкулирате какво ви е необходимо за изпълнението на този проект - разработка на софтуер, машина, апарати и т.н. И така едва когато бюджетирате първата и третата група разходи, виждате какво ви остава като бюджет и го разделяте по допустимите разходи по втора група”, каза още експертът.

Тя е убедена, че е важно да бъдат разработени продукти, методи и технологии, като маркетинговия метод също не трябва да се пропуска.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: