Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Какви приеми по ПРСР предстоят през 2023?
Автор: Екип на Ruse24.bg 12:24 / 09.05.2023Коментари (0)280
©
Предстоят пет приема на проектни предложения по 4 подмерки от Програмата за развитие на селските райони, става ясно от публикуваната Индикативна годишна работна програма за 2023 г. За съжаление, никоя от тях не е насочена директно за подпомагане на земеделски дейности. 

Фермерите чакат отварянето на подмярка 6.3, но какво всъщност предстои?

Още преди месец десетки организации от сектори „Плодове и зеленчуци“, „Птицевъдство“ и „Свиневъдство“, се обявиха против хаотичното и необосновано според тях разпределяне на последните средства от ПРСР за изминалия вече програмен период.

Въпреки тяхното предложение с остатъчните средства да бъдат увеличени бюджета на последните приеми по подмерки 4.1 за инвестиции и 4.2 за преработка, Министерството на земеделието се придържа към плана си. За да не позволи загуба или връщане на средства, те са насочени основно към държавни структури и учебни заведения.

Подмярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“

Приемът е планиран за периода май-юли. От общия бюджет, който възлиза на 50 млн. евро, могат да се възползват единствено дружества с държавно участие за дейности по превенция на земеделските земи от вредното въздействие на водите – „Напоителни системи“ ЕАД.

Подкрепата ще бъде насочена към инвестиции в напоителни системи, използвани само за селскостопански цели извън земеделските стопанства. Максималният размер на допустимите разходи за проект е 50 000 евро, а минималният – 15 000 евро.

Два целеви приема по подмярка 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“

За общо 9 млн. евро могат да кандидатстват само университети в областта на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост – два в Пловдив и един в Стара Загора. 

Приемът е планиран за юни-септември, а съфинансирането е до 80%. За един проект могат да се получат минимум 15 000 евро и максимум 3 млн. евро. Ще се подпомага закупуването на лабораторно оборудване за лабораторни проби и анализи.

Още 6 млн. евро се отпускат за прием, чийто единствен допустим кандидат е Изпълнителна агенция борба с градушките (ИАБГ). С тези пари ще се закупуват дронове като нов способ за борба с градушките. Включват се и общи разходи, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги.

Приемът е планиран за юни-септември, като за един проект се дават минимум 15 000 евро и максимум 6 млн. евро.

Подмярка 1.2. „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване“

Приемът се очаква в периода май-юли с общ бюджет от 6 млн. евро. Максималният процент на съфинансиране е 100 %. Безвъзмездната помощ се дава под формата на стандартни разходи за демонстрационни дейности и разходи за инвестиции.

Допустими кандидати са организации, които предоставят трансфер на знания чрез демонстрационни дейности. Те трябва да провеждат научно-изследователска или образователна дейност в областта на селското или горското стопанство или на хранителните технологии. Организациите трябва да разполагат със собствени опитни полета и лаборатории.

Допустими демонстрационни дейности са организиране и провеждане на обучения. Подпомагането включва и разходи за инвестиции, включително за закупуване или вземане на лизинг на нови машини и оборудване до пазарната цена на актива. 

Максималният размер на допустимите разходи е до 350 000 евро за инвестиции, като част от проектно предложение за демонстрации.

Подмярка 6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“

Заявления ще се приемат в периода май-юли. Предвиден е общ бюджет от 20 млн. евро. Минималният размер на допустимите разходи е 10 хил. евро, а максималният – до 400 хил. евро. Максималният процент на съфинансиране е 50%.

Това е единствената подмярка в индикативната програма за тази година, по която могат да кандидатстват земеделски стопани или микропредприятия, регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон, Закона за кооперациите, както и физически лица, регистрирани по Закона за занаятите.

Сред допустимите инвестиции са развитие на услуги във всички сектори, производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление и развитие на занаяти и други неземеделски дейности.

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg 







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
Трима българи са задържани за шпионаж в полза на Русия във Великобрита
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: