Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Какво представлява синдромът на Голденар, "отнемащ" слуха, а и не само
Автор: Велизара Ангелова 15:06 / 22.03.2025Коментари (0)1090
© Facebook
По повод Световния ден на редките болести специалисти от ВМА подготвиха изчерпателна информация и съвети за различни заболявания, влизащи в списъка на редките. Едно от тях е Синдромът на Голденар.

Хемифациална микрозомия или още окуло-аурикуло-вертебрална аномалия е рядкосрещано вродено заболяване на анатомичните структури на човешкото лице, като засяга повърхностните и дълбоко разположените му части в областта на ухото, долната челюст в зоната на залавното й място с базата на черепа и съседните структури в средната и долна част на лицето.

Причините за възникване на заболяването засега са неизвестни, казва доцент Христо Златанов от Клиника "Ушни, носни и гърлени болести“ на ВМА.

Познати са няколко хипотези за причините: увреда по време на ембрионалното развитие на първа и втора хрилна дъга, на първата фарингиална торбичка и хрилната цепка, а също и на темпоралната кост.

Клинично се характеризира с три основни симптома: кожни и кожномастни образувания над и около очната ябълка; придатъци и сляпозавършващи фистули пред външния слухов канал; аномалии на гръбначния стълб.

Наблюдавани са и други лицеви увреди: очи – недостатъчност на външния очен мускул; колобоми; уши – аномалии в размера и формата на ушната мида; околоушни придатъци; стеснение или пълно затваряне на външния слухов проход; проводна (рядко приемна) загуба на слуха; устна кухина – малка уста, едностранна лицева недоразвитост, рентгенологично може да се установи и недоразвитост на рамото на долната челюст, неправилно формиране на горната челюст, висока арка на небцето, цепка на небцето.

Увредите в други части на тялото са редки и включват вродени дефекти на сърдечните прегради: бъбречни аномалии, ингвинална херния, затворен анус.

Умствено изоставане се среща при 5-15% от случаите.

Честотата на заболяването при новородени е между 1:5600 и 1:26500. Рискът от поява при братя и сестри е около 2-3% . Има регистрирани фамилни случаи с различен тип унаследяване.

Пренаталната диагностика на лицевите цепки е възможна чрез ултразвуково изследване, пояснява водещият специалист.

Лечението на заболяването е основно хирургично, пластична и реконструктивна хирургия в областта на лицето и шията, извършва се от мултидисциплинарни хирургични екипи, включващи оториноларинголози, лицево-челюстни и пластични хирурзи. Възрастта за извършване на оперативните интервенции се определя от степента на увредите на пациента и стабилността на общото му състояние. Извършва се слухопротезиране със съвременни слухови апарати по костен или въздушен път за компенсиране на слуховата загуба.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Бебе почина след менингококова инфекция
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: