Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Калоян Стайков: Отделните части на българската администрация не си "говорят"
Автор: Екип Ruse24.bg 09:54 / 10.08.2015Коментари (0)1221
© Impact Press Group
Снимка: архив
Всеизвестно е, че отделните части на българската администрация не си "говорят", затова и се налага частните лица и бизнеса да обикалят различните структури като пчелички, за да съберат документи, които вече са налични и могат да се изискват по служебен път. Например, кaто от НАП се обадят в съда и поискат свидетелство за съдимост на постъпващо на работа наето лице. Това се казва в анализ на Калоян Стайков от Института по пазарна икономика, цитиран от "Черно море“.

Понякога това "неговорене" се докарва до абсурдна висоти. Така например, в края на юли Българската агенция за инвестиции (БАИ) обяви обществена поръчка за изготвяне на анализ за пречките пред инвеститорите, който по план ще струва 271 хил. лева. Седмица по-късно Министерският съвет (МС) прие анализ на пречките за нарастването на инвестициите и списък с основните проблемни области пред инвеститорите в България.

Анализът е изготвен от специално сформирана работна група в контекста на инициативата на Европейската комисия "Инвестиционен план за Европа". Цената на този анализ не е ясна, но "откритията" изглеждат несериозно, предвид, че разкриват отдавна известни проблеми - корупцията, лошата инфраструктура, проблемите на съдебната система и т. н. Нещо повече - шест от общо десетте проблема са формулирани точно както в индикаторите на изследването "Правене на бизнес", което Световната банка публикува ежегодно от 2003 година.

Едно е ясно обаче е, че администрацията продължава да пилее пари, за да търси решения на проблеми, които, в голяма степен, тя самата е създала и на които отдавна има намерени решения. Един от много примери за предложения за премахването на пречките пред бизнеса е изданието на ИПИ "България в международните класации", което се публикува всяка година в периода 2009-2014 г., както и текущата кампания "Бизнес без препятствия".

Подобни идеи са предлагани и от Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и др. Така че администрацията може да престане да пилее пари за анализи, каквито има и да търси решения, които вече са предлагани през годините, а просто трябва да започне да ги прилага.
Вместо това, Министерски съвет е решил да създаде работни групи, които да се заемат с разрешаването на идентифицираните пречки. Тези групи разполагат с време до края на януари, т.е. близо шест месеца, за да "предложат конкретни мерки (законодателни, административни, други) за преодоляване на проблемите".








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Световна черна хроника
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Моторни спортове
Зима 2024/2025 г.
Терористичен акт в Магдебург
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: