Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Кампания 2024: Защо отпадат фактурите за реализация по обвързаното подпомагане за животни?
Автор: Екип на Ruse24.bg 10:00 / 21.05.2024Коментари (0)1106
©
CAP4US

Животновъдите вече няма да доказват реализация с фактури по обвързаното подпомагане за животни. Промяната, която влиза в сила от Кампания 2024, предизвика оживена дискусия между фермери и представители на Земеделското министерство по време на Информационната среща във Велико Търново

Кампания 2024: Крайната дата за подаване на заявления е само една - 24 юни

“Кого точно облекчавате с промените в Наредбата за месо и мляко - нас животновъдите или преработвателите, които няма да имат документи за постъпила продукция, а ние отново сме задължени с пътни листи и договори с тях, да ни бъдат извивани ръцете за цени и за неплащане на продукцията?”. Въпросът постави Стоян Христов, животновъд от великотърновското село Плаково, който е бенефициент по интервенцията за обвързано подпомагане за животни (за месо).

В емоционално обръщение към присъстващите представители на Земеделското министерство фермерът заяви:

 

“10 години нас ни възпитавате, стимулирате, мъчите, лишавате и изведнъж с лека ръка махате реализацията с фактурата. Аз пускам 1 пътен лист за 9 броя животни веднъж на 6 месеца. Какво разбираме от този пътен лист? Най-разумното решение беше да се облекчат до такава степен правилата, че да можем да доказваме само с фактура, а не да трябва да се молим на една шепа преработватели - било на месо или на мляко, да сключваме договори, защото ние не можем да пуснем пътни листи към всеки. Изнудват ни да сключват договори с нас, а каква продукция са поели, вече се губи следата. Зейва една огромна черна дупка и всичко потъва в неизвестност - получава се огромно източване на ДДС, на данъци, неяснота каква суровина се влага в хранителни продукти”.

 

Преслав Петков, експерт от Дирекция Директни плащания в Земеделското министерство посочи, че с новото правило отпада ангажимента на фермерите да дават фактури и “с един документ, който Вие няма да представяте, колегите от РА, ще правят проверки автоматично”.

 

“По отношение за реализацията на месо и желанието ви да се подават фактури - когато реализирате тези животни, вие получавате фактури от изкупвачите или кланица. За да се докаже това нещо и да се удостовери фактурата Ви като реална, трябва да имате ветеринарно-медицинско свидетелство. В момента за всяка представена фактура, насреща се изисква и ВМС и ако нямате ВМС, фактурата Ви отпада”, обясни експертът. 

По отношение на пътните листи, облекчение за стопаните е, че дори да имат пътен лист само за едно животно, а са заявили схемата, ще получат подпомагане за всичките животни, посочи експертът от МЗХ.

Таня Георгиева, зам.-министър: В случай, че не бъдат изпълнени предписанията по одитите на ЕК, под риск са всички плащания за 2024 г., предвидени за обвързана подкрепа.

Георгиева обясни, че промяна в Наредба 3 в интервенцията за директни плащания по отношение модела на доказване на реализация на мляко/месо, се налага заради одит от 2019 г. Според него работещата към момента система за доказване на реализацията и начина, по който е разписана, е "ненадеждна". Същите констатации са направени и за следващите - 2020, 2021г.

 

“В крайна сметка през 2022 г. излиза окончателният доклад с наложени няколко корекции за страната за милиони евро. След като изпратихме промени  по отношение на всички интервенции, които търпят промени в Стратегическия план, Комисията обърна внимание, че очаква страната ни най-накрая да предприеме действия, за да поправи това, което е ненадеждно в системата за доказване на реализацията в областта на обвързаното подпомагане за сектор Животновъдство. Това, което е наложено на страната ни, и в момента е договорено разсрочено плащане на тези санкции за три години, е “благодарение” на това, че не вярват на тази система и надеждност на контрол”, обясни зам.-министър Георгиева.

 

“В случай, че бяхме взели решение да останат фактурите и количествата, от ЕК искаха от нас всеки фермер да доказва точното количество, добито от всяко конкретно животно”, допълни Деница Динчева, директор на Дирекция „Животновъдство” в Министерството на земеделието и храните. 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg  



 







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: