© Ruse24.bg | | Пътник, който се вози при пиян шофьор и знае, че водачът е употребил алкохол, ще се води съпричинител при пътен инцидент. Това става ясно от тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС), с което се изясняват норми от Кодекса за застраховането.Според върховните съдии пътникът трябва да носи отговорност, ако се докаже, че е знаел, че шофьорът е пил. С това на практика отпада възможността пострадалият пътник да иска обезщетение както от шофьора, така и от неговия застраховател. Такова обезщетение по принцип може да се търси от застраховка "Гражданска отговорност", тъй като тя покрива всички щети от катастрофа, включително и тези, причинени на пътник.
Според върховните съдии хората, които се качват при пияни шофьори, имат рисково поведение, което e в пряка връзка с катастрофата. "Такова рисково поведение е пътуването в моторно превозно средство с водач, употребил алкохол, когато то е проява на съзнателен и свободно формиран избор на увредения, по отношение на когото е налице знание за този факт, или възможност за узнаването му при проявена нормална дължима грижа", пишат в решението си те.
Съдът приема още, че застрахователят не може да бъде съден заедно с шофьора, ако пострадал заведе дело срещу водач, причинил катастрофа. Вместо това исковете срещу двамата трябва да се разглеждат поотделно.
Друго задължително предписание, което се въвежда с тълкувателното решение, е, че собственикът на застрахован автомобил може да търси обезщетение, ако друг човек кара колата му и направи катастрофа. Според върховните съдии това не пречи на собственика да иска пари от застрахователя.
300 пияни шофьори залавя Пътната полиция всяка седмица. През 2014 г. са хванати 9149 водачи, които карат след употреба на алкохол.
Източник: в. Сега |