Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Колко опасни са храните у нас, които се различават по състав от тези на Запад?
Автор: Екип Ruse24.bg 09:11 / 29.06.2017Коментари (0)1219
© btv
Някои компании бяха казали, че тъй като цените на храните са по-ниски в Източна Европа, затова и качеството е компрометирано. Оказва се, че не е съвсем така и понякога цените са по-високи. Това коментира Богомил Николов от асоциация "Активни потребители", след като проверка на Агенцията по безопасност на храните показа драстични разлики между еднакви продукти на българския и на западноевропейския пазар. 

"Винаги подмяната на съставките става за сметка за цената, винаги по-малко е количеството на по-скъпата съставка. В словашкото изследване беше установен дори по-малък грамаж на вид чай", допълни той пред bTV. "От 31 изследвани проби 7 са с отклонения, което означава около 23%. В детските храни например има 70% пълноценен белтък в България срещу 100% в европейските аналози", заяви и диетологът проф. Донка Байкова. По думите й за сметка на това пък мазнините по-високи.

"Глюкозо-фруктозният сироп, който се влага в напитки, с които ние възпитаваме децата си да използват, пък натоварва черния дроб", посочи диетологът. 

"При дегустацията на шоколадите бяхме забелязали, че какаовото масло е по-малко, а то е скъпата субстанция. В енергийни напитки пък кофеинът е по-малко. Той не е много полезна съставка, но е биологично активно вещество, което е по-скъпата съставка и заради което се купува енергийната напитка", каза проф. Донка Байкова. Според Богомил Николов, ако се вземат още продукти, ще излязат още отклонения.

"На срещи в Брюксел от години слушам оплакванията на колегите от Малта и Кипър, тъй като те са малки пазари и там всички цени са по-високи. Обратно, Германия като най-голямата икономика привлича много пазаруващи от околните държави", отбеляза той. 

Според него отсега нататък има три пътя - първият е да се правят повече такива изследвания и потребителите да се информират. Вторият вариант е да се приеме ново законодателство в Брюксел, нещо, което вече предложиха централноевропейските държави. Предстои председателство на България, вероятно темата ще бъде разглеждана, каза Николов. Третият е да забравим след два дни, както често се случва", посочи още той.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: