© Ruse24.bg | | Укриването на осигурителните вноски се криминализира от 1 януари 2011 г. Така всеки шеф, който едновременно не е начислил и не е внесъл парите за пенсия на работещите във фирмата му, може да лежи в затвора. Мярката вероятно ще важи и за самоосигуряващите се лица.Това e една от стъпките за подобряване на събираемостта на осигурителните вноски, която е залегнала в Националното споразумение за нова стратегия за финансова стабилизация на държавното обществено осигуряване и усъвършенстване на пенсионното законодателство. След два месеца преговори документът бе подписан вчера от премиера Бойко Борисов, социалния министър Тотю Младенов, шефа на НОИ Христина Митрева, представители на синдикатите и работодателите. В него са включени стъпки за провеждането на пенсионната реформа до 2035 г."Колкото и да е била голяма изборната победа на ГЕРБ, не може еднозначно да вземаме решения, които касаят цялата нация за години напред. Затова благодаря на всички, които и търпеливо, и нервно, и емоционално, но винаги водени от идеята за стабилност на пенсионната реформа, участваха в преговорите", обяви премиерът Бойко Борисов. Представители на синдикатите и работодателите определиха документа като най-добрия възможен консенсус и благодариха на министър-председателя, че е ускорил процеса за подписването му. В последните два месеца Националният съвет за тристранно сътрудничество активно работи по проектоспоразумението.
Вноската за пенсия ще се увеличи с 1,8 процентни пункта от началото на следващата година, предвижда подписаният документ. Според него стажът ще започне да расте плавно от 2012 г., а възрастта за пенсиониране - от 2021 г.
"От 1 януари 2012 година стажът за работещите при трета категория труд ще започне да се увеличава с по четири месеца на всяка календарна година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 година. Същото се отнася за работещите в МВР, МО и за учителите", обясни премиерът Бойко Борисов. След това ще започне да расте възрастта за пенсиониране с по шест месеца годишно, докато стигне 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година.
В момента жените се пенсионират на 60 години при 34 години стаж, а мъжете на 63 години при 37 години стаж.
"Ако мерките заработят, до 2015-2016 г. ще излезем на нула дефицит. И до 2035 г. ще гарантираме стабилност на пенсионната система. Ако не направим реформата, дефицитът може да нарасне и двойно, и тройно през годините", обясни министър-председателят. В момента дефицитът за пенсии е около 2 млрд. лева.
"Ние ще реформираме системата с една визия до 2035 г. Тя е устойчива и се надяваме да има възможност за адекватни пенсии. Още от утре ще запознаваме всички парламентарни групи със споразумението", допълни социалният министър Тотю Младенов. Предложените в документа мерки ще станат основа на промените в Кодекса за социално осигуряване, които в следващите седмици ще бъдат разглеждани първо от правителството, а после и от парламента.
лично да благодаря на премиераИ.д. президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че споразумението е "възможният и добър компромис". "Аз искам, че на няколко пъти той се намесва, за да може да ускори този процес и да се стигне до днешното споразумение. Да се надяваме, че и към други системи, като здравеопазването, по един такъв градивен начин ще намерим максимално балансираните решения", заяви пък лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Източник: в. "Монитор" |