© | По какво си приличат задържаните лекари от ТЕЛК в Пловдив, Силистра и Ловеч? Макар и в различни точки на страната, действат по един и същи начин - лесно дават решения за инвалидност на малограмотни здрави хора от малцинствата. Срещу съответно възнаграждение според обвиненията на прокуратурата. А болни, които се нуждаят от освидетелстване, са размотавани и чакат пред лекарските кабинети.
В Силистра и Ловеч скандалите гръмнаха тези дни, докато в Пловдив още преди 10 г. беше разкрита подобна схема. На съд бяха изправени 3-ма лекари и двама посредници. Единият - д-р Валентин Гарабитов, почина по време на процеса, но колежката му д-р Славка Петкова получи присъда от 6 г. и половина затвор на първа и втора инстанция. Друга лекарка - Цветанка Огорялкова, се размина с условна присъда, която влезе в сила. А посредниците от Асеновград - бившите съпрузи Милена Куцева и Димитър Ройнов, също получиха условни наказания.
ВКС върна делото на първа инстанция и то започва отначало. Сега прокуратурата преквалифицира обвиненията в по-тежки.
Д-р Славка Петкова ще отговаря за подкуп в особено големи размери, което представлява особено тежък случай. Законът предвижда от 10 до 30 г. затвор, глоба до 30 хил. лв. и конфискация на имуществото ѝ. За Куцева и бившия ѝ съпруг е повдигнато обвинение за предлагане на подкуп, където наказанието е до 6 г. затвор и до 5000 лв. глоба.
Д-р Петкова и съучастниците ѝ бяха арестувани през 2011 г. Така пловдивската прокуратура и полиция бяха сред първите в страната в разбиване на порочната схема. Тя е действала от декември 2009 до ноември 2010 г. Но според разследващите нищо чудно да е работила и по-дълго назад във времето. На този етап обаче събраните доказателства са за година. За този период според обвинението д-р Славка Петкова е прибрала 62 200 лв. от 311 пациенти,
а посредничката ѝ Куцева - 63 400 лв. от 317 души. Бившият ѝ съпруг Димитър Ройнов има на сметката си 800 лв. от 4-ма пациенти.
Процесът и на двете инстанции беше засекретен заради използваните СРС. Но според очевидци в залите на съда д-р Петкова е била изключително настъпателна и категорично отричала вина. Тя твърдяла, че помага на хората. От признанията на Милена Куцева обаче е разплетена цялата схема. Били са открити тефтерчета на нея и лекарката, където си водели черно счетоводство - кой пациент кога е освидетелстван и колко е платил.
Всичко тръгва от тогавашните съпрузи Милена и Димитър Ройнови от Асеновград. Те имали фирма, която се занимавала с придвижване на документи до ТЕЛК и НОИ. Жената била моторът в бизнеса с пациенти. Тя ги намирала и им помагала по-бързо да им бъдат придвижени документите в ТЕЛК. За тази услуга вземала 350 лева от човек. Една част оставали за нея, а друга - за лекарите в ТЕЛК.
Милена най-много се сработила с интернистката д-р Славка Петкова от 5-и състав на ТЕЛК в Пловдив. Пращала пациенти и на покойния вече д-р Гарабитов, но те били по-малко. В схемата имало и друга лекарка - д-р Огорялкова. Тя не участвала пряко в подкупите и не получила пари. Само издавала документи на изпратените от Милена пациенти, че са лежали в болници. Повечето от тях са от Асеновград и околните села от Родопската яка.
Според прокуратурата в основната си част били малограмотни. И на повечето в издадените им от ТЕЛК решения пишело, че са с диабет. Сред тях имало напълно здрави. Това установили разследващите, като подложили на допълнително изследване 15 души. При тестовете в УМБАЛ “Св. Георги" се оказало, че половината изобщо нямат такова заболяване. Въпреки че вече са с решение за инвалидност.
Милена Ройнова, впоследствие Куцева, често звъняла на д-р Петкова и д-р Гарабитов, за да ги предупреди, че им е приготвила клиенти. В доста от случаите Петкова светкавично им придвижвала документите към картотеката на ТЕЛК. По този начин им осигурявала бърза писта за явяване пред нейния 5-и състав, в който тя имала решаващата дума.
Интернистката засилвала симптоматиката на някои, за да получат по-висок процент, а оттам и пенсия. Петкова давала консултации по телефона какво трябва да симулира пациентът. Разследващите установили конкретен случай с жена, която била с диабет. Но Петкова инструктирала посредничката да я подготви така, че пред комисията да заяви, че в резултат на заболяването е почти сляпа.
Това автоматично ѝ увеличило процента на инвалидност. Останалите лекари от комисията се съмнявали, пише "24 часа". Някои открито питали защо се дават толкова високи проценти и настоявали за проверка. Д-р Петкова ги упреквала в расизъм, защото били от малцинствата. Двете водили тефтери - по тях разследващите стигнали до пациентите.
Плащанията ставали всеки месец на срещи между Ройнова и Петкова. Или лекарката пътувала до Асеновград, или другата до Пловдив, за да си поделят парите. Прокуратурата не ги е задържала с подкупите, но са документирали разговорите им със СРС. Така се стига да арестите през 2010 г. Славка Петкова съдействала и на мнозина изселници в Турция, които нямат достатъчно стаж в България, да се сдобият с инвалидни пенсии. Предстои процесът да стартира повторно на 18 февруари в Пловдивския окръжен съд. |