© Bulfoto | | Над 980 машини работиха по пътищата в страната през тази нощ. Усилията ни са насочени към разчистване на пътищата между общинските центрове, за да осигурим възможност за придвижване на линейките. Поетапно се работи по почистването на второкласната пътна мрежа. Въпреки бедственото положение в две от областите, мобилизацията е пълна. Работим от първата минута и държавата е на мястото си. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в предаването на БТВ "Тази неделя".Нормално е през зимния сезон на магистралата да има сняг, важното е да е обработена с химикали. Няма как при продължаващия 48 часа снеговалеж пътищата да са изчистени до асфалт. По тази причина от 19 часа вчера затворихме всички третокласни пътища, каза тя.
Регионалният министър обясни, че според приетите европейки стандарти е допустимо при зимни условия на магистралите да има до 3 см сняг, до 5 см сняг на първокласните пътища и до 10 см утъпкан сняг на второкласни и третокласни пътища. По-малките пътищата, по които има преспи и снегонавявания, се затварят и се чистят след спирането на снега, допълни тя.
Пренасочени са 7 роторни снегорина от Шумен и Разград към Кърджали, защото наличните там се повредиха в резултат на чистенето през нощта в резултат на мокрия и тежък сняг. Падналите в резултат на него дървета са причина за постоянното затваряне на пътищата в района. По същата причина 800 населени места бяха без електричество през нощта, обясни тя. Режимът на работа е денонощен. Изпратихме и допълнителни екипи. Те замениха предишните, които не бяха почивали над 30 часа, каза министърът.
Лиляна Павлова благодари на гражданите, които са се включили и са помагали на екипите в почистването и отстраняването на падналите по пътищата дървета.
Тя обяви, че ще се направи оценка на работата на ангажираните с почистването фирми в областите Смолян и Кърджали след като се справят със ситуацията. За пропуските в тяхната работа ще им бъдат наложени санкции,
Ситуацията с язовирите е критична, нивата на реките се следят каза министърът и допълни, че ангажираните институции се координират, за да е всеки на своето място според компетенциите си.
Все по-голямо внимание обръщаме на предупрежденията за опасност. Имаме предварителна мобилизация при обявен код, каза още тя. Проблемът е назад в годините, защото през последните 20 години в много сектори липсва превенция обясни министърът и даде за пример свлачищата.
Според нея една от причините за строителството в свлачищни райони по Черноморското крайбрежие е противоречащата нормативна уредба. Лиляна Павлова обясни, че от 2000 г. законът дава възможност за строителство в такива територии след извършено брегоукрепване. В тях могат да бъдат изграждани също вилни селища, които обаче са временни и без водопровод, за да не създават допълнителни проблеми, но се тези разпореждания не се спазват и след време сградите се превръщат в бетонни. За да се намали рискът за съществуващите постройки във вилна зона Фиш-Фиш, е спряно водоподаването, обясни министърът. |