Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Любов Миронова: До седмата година детето трябва да познава света като добър
Автор: ИА Фокус 15:42 / 19.06.2024Коментари (0)933
©
Децата днес не се възпитават да бъдат читатели. Читателите се раждат в скута на баба си и майка си, които са им чели книги. Вече отгледахме едно поколение нечетящи хора и сега имаме възможност да поправим тези щети през идващото поколение. Това каза Любов Миронова – обучител, педагог и създател на детски отдел на библиотеката в село Раждавица, в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“.

Това според нея може да стане чрез откриване на повече детски отдели в библиотеките и чрез доброволци, които четат на децата. По нейна инициатива такъв детски отдел ще бъде открит към Народно читалище "Светлина – 1913“ в село Раждавица, община Кюстендил.

За да се реализира такъв детски отдел са необходими усилията на много хора, сподели Любов Миронова. "Идеята, инициативата и организацията е моя, но това се случи с енергията, средствата и книгите на много други хора. Основни дарители са моите ученици от Училището за съзнателни родители – това са стотици семейства, които учат с мен една година как да възпитават децата си от 0 до 7-годишна възраст. С техни средства и с  помощта на кмета на селото е ремонтирана една просторна стая. Закупихме мебели, имаме подарък прекрасни реплики на картините на Петя Константинова. Нашата библиотека е специализирана. Моите ученици са изпращали много конкретни заглавия и издателства, които аз съм им препоръчвала да купуват за своите деца. Имаме един сектор, който е в рими – децата от 0 до 7 най-много обичат текстове в рими. Имаме сектор, който е за деца от 4 до 7, където има малки, тънки книжки и поредици, които са възпитателни и от които децата научават как да реагират в проблемна ситуация. Имаме сектор с приказки на народите, в който са събрани приказки от цял свят. Има много хубав сектор с енциклопедии и сектор с литература за деца от 7 до 12, българска и чуждестранна. В момента има седем стелажа с книги“, разказа тя.

В село Раждавица има действащо училище, където учат 80 деца, които живеят в пансион. "Вярвам, че те ще бъдат добри читатели. Много ценно за тях и за бъдещето им е да имат възможност да се срещнат с качествена литература“, каза Миронова.

През лятото в селото заедно с бабите и дядовците си идват и много деца, допълни тя.

Любов Миронова подчерта, че книгите трябва да се подбират от родителите съобразно нуждите на детето в съответния момент и съобразно това какво развиваме. "До 7-годишна възраст четем на децата, за да събуждаме ума. Около шестата-седмата година четем вълшебни приказки, защото умът вече е достигнал до ниво, в което въображението се отключва, и ние започваме да го стимулираме – да си представи самодива, да си представи змей, неща, които ги няма в реалния свят, то да ги конструира вътре в себе си“, обясни педагогът. Детето развива въображението си, а то е най-важният фактор в зряла възраст човек да бъде творец и да създава реалност“, обясни тя.

Много важно е до седмата година детето да познава света като добър, за да има силата, която му позволява да се изправи и да продължава напред, когато дойдат трудностите, допълни педагогът.

Според нея децата не трябва да слушат адаптирани приказки. "Те отнемат възможността на детето да извлече жизнените сокове на приказката“, поясни Миронова.

Тя е автор на серия приказни истории за Бонбончо. "Това са приказките, с които приспивах моя син. Той ги записваше на телефона си, пускаше ги на други деца и те много се забавляваха. Приказките бяха над 400, но той загуби няколко телефона и са останали 108. Това са няколко хиляди страници, защото самите приказки са дълги. Аз им направих готов предпечат и са сложени на сайта ми, за да може българите в чужбина да си ги изтеглят на цветен принтер. Има указания как да ги подвържат и децата им да могат да четат българска литература и да се забавляват, защото те са смешни. Това са възпитателни момчешки истории, с които се въвеждат определени правила на поведение, дава се разумно решение на определени теми. Те са ценни приказки, защото са с пет архетипни образа – пет деца, момчета, реагират по определен начин. Всяко момче може да избере с кого от тях да се идентифицира, но във всички варианти ще намери конструктивно решение на ситуацията, в която е“, разказа Любов Миронова.

Калина СВЕЖИН






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Конфискуват коли на пияни и дрогирани
Катастрофи в България
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: