© | | Сирачета с увреждания се местят от институции в центрове от семеен тип, за да бъдат запълнени свободните бройки в новите домове. За това алармират неправителствени институции от коалиция "Детство 2025"."Има сериозни притеснения, че преместването се осъществява не според най-добрия интерес на децата, а с оглед нуждата да бъдат запълнени и отчетени местата в новите услуги", се казва в отворено писмо на неправителствените организации.
Извеждането на децата с увреждания от домовете е част от националната стратегия за деинституционализация. До края на годината всички сирачета с психически, ментални и физически проблеми трябва да бъдат преместени от сиропиталищата в центрове с резистентни услуги. За тази цел на всяко хлапе се прави индивидуална оценка, за да се прецени къде да бъде настанено - в център, приемно семейство или реинтегрирано в биологичното семейство.
Заради неправилно взето решение за преместване на децата се е случвало центровете от семеен тип да върнат отново в сиропиталището тежко болно дете за което не могат да се грижат.
"Децата трябва да се извеждат поетапно, за да могат да се адаптират в новата среда", обясни пред "Монитор" координаторът на коалиция "Детство 2025" Нела Вампорова.
Сега децата се извеждат накуп и се настаняват в най-близкия център от семеен тип. Персоналът от специализираната институция се преназначава в новата резистентна услуга. В повечето случаи смяната на работното място за социални работници е свързана с промяна на населеното място. Затова част от лелките от дома напускат и се налага да се назначат нови служители за центровете от семеен тип. НПО-тата алармират, че част от новоназначените работници никога не са работили с деца с увреждания. За целта по проекта "Детство за всички" е предвидено обучение в рамките на 3 дни.
"Това е крайно недостатъчно време, за да се обучат хората. Поради тази причина на много места има служители, които бързо напускат", твърди Вампорова.
В Казанлък всички служители в центъра от семеен тип са новоназначени, като голяма част от тях са били без опит. "Ние осигурихме допълнително обучение за тези хора", обясни Александрина Димитрова от фондация "Сийдър". |