© Impact Press Group | | Повтарянето на класа от учениците, показали слаби резултати през годината, да бъде прекратено, предлагат от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в плана си за справяне с проблемите в образователната система до 2020 г. Според европейската структура наказателната мярка, прилагана досега, е неефективна. Експертите предлагат вместо двойкаджиите да повтарят класове и да губят време, да наваксват учебния материал през лятната ваканция. Тази мярка ще спести пари и на държавната хазна. Всеки ученик е разход за бюджета и колкото по-дълго време е в образователната система на средното образование, толкова повече пари се инвестират в него.Макар и частично, новият просветен закон е в синхрон с предложението на ЕС. В документа е заложено хлапетата от начален курс да не повтарят клас.
С една двойка пък ще може да преминават в горен курс само от учениците от 5-и в 6-и клас. За да им се опрости повтарянето обаче, петокласниците задължително трябва да имат среден успех минимум добър (4) по другите предмети. Изостаналите ще наваксват уроците в специално организираното лятно училище, както и с консултации по време на учебната година след часовете по програма. Експертите въведоха тази промяна с аргумента, че преходът между 4-ти и 5-и клас е труден за децата. В начален курс хлапетата са обучавани само от един учител, а в пети клас имат различен преподавател по всеки един предмет.
,,Всички европейски проучвания сочат, че повтарянето не се отразява добре на ученика", коментира пред "Монитор" Ева Борисова, експерт от работните групи към образователното министерство. Тя поясни, че децата, които не преминавали в горен курс, често ставали обекти на подигравки от страна на връстниците.
"Повтарянето на клас често лепва етикет на детето като на "несправящо се". С децата, които изостават, трябва да се подхожда много внимателно. Понякога те не могат да преминат в следващ клас не защото са неспособни, а защото са изживели тежка травма като развод на родителите им или пък други семейни и социални проблеми", коментира още експертът. |