Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Министър Димитров: България е последователна в политиката си за опазване на Черно море
Автор: Екип Ruse24.bg 16:13 / 15.10.2024Коментари (0)1031
©
Подкрепата за изпълнението на ангажиментите на България за отвеждането и пречистването на отпадъчните води от градските агломерации, модернизацията и ефективното управление на ВиК инфраструктурата са приоритет и в настоящия програмен период. Това каза министърът на околната среда и водите Петър Димитров днес при откриването на конференцията "От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“.

Министър Димитров припомни, че в периода 2014-2020 г. бяха инвестирани значителни средства, но и в периода 2021-2027 г. усилията продължават с предвидения финансов ресурс от 1,399 млрд. лв. за подобряване на пречистването на отпадъчните води и на водоснабдяването.

Организатори на форума са Европейската комисия (ЕК), Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Бургаският свободен университет. Целта на конференцията е да насърчи диалога между регионалните участници в басейна на река Дунав и Черно море. Страната ни напълно подкрепя мисията на ЕК "Възстановяване на нашите океани и води до 2030 г.“.

"С гордост съобщавам, че министерството се присъединява към хартата на мисията“, каза Петър Димитров. Хартата е призив към заинтересованите страни да се ангажират съвместно с цели, насочени към опазване и възстановяване на нашите океани, морета и води.

"България поема ангажимент за принос към постигането на три основни цели на хартата:

На първо място, ние се ангажираме с опазването на биологичното разнообразие. Чрез проекта "Натура 2000 в Черно море“ предприехме най-обширното проучване на морските екосистеми в България. Чрез картографиране на местообитанията и видовете увеличаваме усилията за опазване на биологичното разнообразие на Черно море, което е от съществено значение за поддържане на баланса на екосистемите и устойчивостта на климата. Резултатите ще допринесат не само за изпълнение на националните задължения по "Натура 2000“, но и по новия Регламент относно възстановяването на природата.

Второ, ние се борим със замърсяването. Започнахме инициативи за намаляване на морските и пластмасовите отпадъци в крайбрежната зона на Черно море. Като инвестираме в иновативни модели и премахване на морските отпадъци, предотвратяваме достигането на замърсяване от сушата към морето. Освен това модернизирането на пречиствателните станции за отпадъчни води по Черноморското крайбрежие ще осигури по-чисти води, допринасяйки за предотвратяване на вредното замърсяване. Това е само малка част от приноса на страната ни по линия на Европейския план за нулево замърсяване.

Трето, ние насърчаваме устойчив син икономически растеж. Тази година инициирахме Хартата за устойчив туризъм – всеобхватна рамка, която насърчава екологосъобразни туристически практики като гарантира, че икономическото развитие уважава и опазва нашето природно и културно наследство. Ангажиментът ни обхваща и Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури, която подкрепя устойчивата риболовна инфраструктура, като същевременно защитава морските екосистеми“.

Тези инициативи са подкрепени от значителни инвестиции през тази година в размер на 69 млн. лв. от държавния бюджет за проекти, които модернизират инфраструктурата за водоснабдяване и канализация, като допълнително подобряват качеството на водата и намаляват замърсяването.

България е последователна в политиката си за опазване на Черно море и активно участва в международните усилия за това. Тази година в партньорство с БАН беше организирана конференция за климатичните рискове в Черноморския регион в рамките  на 61-а сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата в София, а това е отражение на нарастващото внимание към екологичните предизвикателства в региона. "Но за съжаление европейската инициатива за Черноморска синергия не придоби реална оперативност, не успяваме да се възползваме и от пълния потенциал на Дунавската стратегия“, призна министър Димитров. Той обаче изрази увереност, че в сътрудничество правителството, местните власти, бизнесът, неправителствените организации и академичните среди могат "да осигурят бъдеще, в което водите на Европа – от река Дунав до Черно море, ще бъдат източник на здраве, устойчиво развитие и благосъстояние за всички“.

"Река Дунав и Черно море са жизненоважни за прехраната на милиони хора. Но те се сблъскват със заплахи от замърсяване, загуба на местообитания, климатични промени и разрушаване на язовири. Мисията на ЕС за океаните и водите разработва, демонстрира и прилага иновационни решения за възстановяване на тези екосистеми в подкрепа на Европейския зелен пакт. През последните четири години инвестираме над 460 млн. евро от програма "Хоризонт Европа“. Нашата стратегическа изследователска и иновационна програма за Черно море насърчава сътрудничеството с над 70 млн. евро“ – с тези думи се обърна към участниците българският еврокомисар Илиана Иванова във видео обръщението при откриването на форума. 

Участниците в конференцията бяха приветствани от ректора Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов и областния управител на Бургас Мария Нейкова. На форума присъства Ивелина Василева – представителят на България в Мисията за океаните и водите на ЕС. Към дискусиите се присъединиха представители от делтата на река Дунав и по-широките Черноморски общности, включително оперативна мрежа от донори, съществуващи мрежи в района на река Дунав, като Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR) и BioEast – инициатива за обединяване на всички регионални участници от региона на река Дунав и Черно море, включително Украйна. Неправителственият сектор е представен чрез Черноморската мрежа на неправителствените организации.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Конфискуват коли на пияни и дрогирани
Катастрофи в България
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: