Вчера излязоха мотивите за решението на Върховния административен съд, което ще бъде обнародвано в "Държавен вестник" до дни и ще влезе в сила. В него е записано, че снимането на нарушение може да стане само с автоматична стационарна камера, която е предварително обозначена и не се обслужва от катаджия.
Електронният фиш вече ще може да се издава единствено в случаите, когато предварително е монтирана стационарна камера и е сложен знак за видеонаблюдение преди нея. Техническото средство трябва да работи на автоматичен режим без намесата на катаджия. Според ВАС във всички останали случаи катаджиите ще трябва да извършват проверки и да пишат актове на пътя.
"Съдебното решение ще се спази, но сега всичко е в ръцете на законодателя, който трябва да намери най-правилния начин мобилните камери да продължат да се използват, така както е в цяла Европа", коментира бившият шеф на Пътна полиция Алекси Стратиев. Според него проверките и писането на актове на пътя са предпоставка за корупция и ефективността на контрола ще намалее.
Една камера снима по 10-20 нарушители, а един акт се пише за около 20 минути, аргументира се Стратиев. Освен това, докато пишат акт на един, минават десетки нарушители безнаказано покрай тях. "След въвеждането на мобилните камери жертвите на пътя намаляха до нивото им отпреди 50-60 години, сега тази тенденция може да се промени", допълни Алекси Стратиев.
Между първо и второ четене на поправките в Закона за движение по пътищата в Народното събрание ще се направят редакции на спорните текстове. Ако промените бъдат приети, мобилните камери ще може да бъдат използвани отново
В решението си ВАС заявява, че правилата за използването на мобилни технически средства трябва да бъдат достатъчно ясни и подробни. В момента нито един закон не регламентира процедура, регулираща действията на контролните органи при използването на мобилни технически средства.