Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Над 12 000 гимназисти изучават професии от аграрния сектор
Автор: Екип Ruse24.bg 10:29 / 30.03.2023Коментари (0)450
©
Над 12 000 ученици в системата на професионалното образование и обучение са в направления от аграрния сектор, като 593 от тях са в дуална форма. Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката д-р Мария Гайдарова на дискусия в Министерството на земеделието, посветена на квалификацията и обучението на специалисти в аграрната сфера, информираха от пресцентъра на МОН. Домакин на срещата, която се проведе на 29 март, беше заместник-министър Георги Събев, а участие взеха експерти от МОН, представители на организациите на работниците, работодателите, на браншовите организации в земеделието и професионални гимназии.

Общият брой на учениците в професионални паралелки през учебната 2022/2023 г. е 150 149, а на тези в дуална форма – близо 12 000. Пред участниците в дискусията д-р Гайдарова представи част от политиките на МОН за насърчаване на обучението в професионални гимназии, включително и към тези в сектор земеделие. Приоритетните политики на Министерството на образованието и науката са свързани с прилагане на секторния подход в професионалното образование и обучение, насърчаване на сътрудничеството на образователните институции с работодателите, развиване на умения за професионална и личностна реализация, подчерта зам.-министър Гайдарова.

През учебната 2022/2023 г. 1303 ученици се обучават по защитени специалности от професионални направления "Растениевъдство и животновъдство“ и "Горско стопанство“ и 296 ученици по специалност с очакван недостиг на специалисти "Трайни насаждения“, професия "Техник-растениевъд“. Учениците в тези специалности получават месечни стипендии в размер от 21 до 60 лв. Осем са гимназиите в този сектор, утвърдени да получат статут на Центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение и да

бъдат крайни получатели на финансова подкрепа от Националния план за възстановяване и устойчивост за създаване на модерна, високотехнологична и енергийно ефективна среда.

По Проект "Модернизиране на професионалното образование и обучение“ по програма "Образование“ 2021 – 2027“ са предвидени допълнителни обучения за учениците чрез включване на представители от научните среди, бизнеса, публичния и неправителствения сектор в учебния процес като преподаватели по професионална подготовка и провеждане на практически занятия в реална работна среда. Предвидени са също и обучения за учителите по професионална подготовка, свързани с новите техники и технологии в съвременните производства.

В националните състезания "Млад фермер“, "Горски многобой“ и "Озеленяване и цветарство“ гимназиите - домакини активно си сътрудничат както с бизнеса, така и с Аграрния университет в Пловдив и Лесотехническия университет в София. Успешно партньорство между МОН, висшите училища и бизнеса се осъществява и при разработването на учебни и национално изпитни програми и определянето на държавния план прием.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Левски в Първа лига за сезон 2024/25
Катастрофи в България
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: