© Ruse24.bg | | Невидим четец, разработен от спецове по електроника, е най-новият и модерен начин за източване на банкомати у нас. Устройството, направено от специална титанова сплав, е по-тънко от милиметър, прилича на дебитна карта и се слага в отвора за истинската, съобщиха специалисти, поддържащи машините за пари.След поставянето на "машинката" тя остава в леглото за картата. Така клиентът по никакъв начин не забелязва, че вътре в банкомата има капан, а всяка следваща карта, с която се теглят пари, се записва. Батериите позволяват на устройството да бъде в режим на работа до 72 часа, което означава, че ако банкоматът е с голям поток от хора, могат да бъдат откраднати данните от 200-300 карти.
След това бандитите го вадят с помощта на пинцета и си тръгват с информацията.
Предполага се, че в основата на изобретението е човек, който има дългогодишен опит с поддръжката на банкомати, тъй като устройството не само е направено от специален метал, но и успява да преодолее всички защити на банкоматите, които не са малко.
Тъй като е изключително тънък и имитира всички защити, новият скимер (устройство, копиращо данните от магнитната лента-б.а.) остава в банкомата, без машината за пари да реагира, което го прави особено опасен. Заради малките си размери се смята, че устройството е дигитално и може да му се сложи парола, така че само производителят да има достъп до откраднатата информация. На черния пазар подобен уред не би се продавал на цена под 10 000 долара обясниха запознати.
В същото време разследващите вече имат достатъчно основателни предположения да смятат, че бандитите, занимаващи се с източване на чужди сметки, са успели да пробият и защитата на по-старите банкови карти. Причината за това е, че у нас се използват първо поколение чипове, които най-лесно се преодоляват.
"Самият чип условно може да се раздели на зони - едната съдържа информация, подобна на електронния подпис, докато в другата се съдържат данни за картата. Ако бандитът успее да открадне ПИН кода, може да копира и чипа на картата и пак да я източи, коментираха специалисти.
Според разследващите не може да се каже точно колко са загубите от т.нар. скимиране на карти, тъй като освен източването по този начин, има загуби и от отвлечени, взривени, рязани и заливани с химикали банкомати. В сайта на Европейската асоциация за защита на банкоматите и пост терминалите е посочено, че за 2010 г. загубите от източване в ЕС възлизат на около 100 милиона евро. У нас в годишните анализи на МВР също се посочва лек ръст в тези престъпления, тъй като рискът при тях е по-нисък, отколкото при наркотиците или автокражбите, поради което част от бандитите се насочват именно към картите. Поради тази причина след седмица започва обучение на полицаите в зимните и летните курорти, където има най-голям риск от извършване на подобни престъпления.
Източник: в. "Монитор" |