© Ruse24.bg | | По нови правила ще работят личните лекари. Те ще могат да отказват направление за специалист, ако преценят че пациентът няма нужда от съответния преглед. Лекарите вече ще работят с електронна анкетна карта, в която ще записват всички данни и заболявания на пациента. При открито заболяване, болните ще имат право на 4 пълни профилактични прегледа годишно.В електронната анкетна карта ще се събират всички данни от лабораторните резултати, за да се установи вероятността за определено заболяване при пациентите. Така ще се формират рисковите групи, които лекарят ще следи.
Д-р Румяна Тодорова, директор на НЗОК: - По-тясно специализираният лекар има задачата да диагностицира, да се занимава с всичките неясни състояния. А наблюдението се извършва от лекаря, който е най-близо до пациента.
За диспансерно наблюдение на пациентите, лекарите ще получават заплащане само за преглед. Така те ще мотивират пациентите си да се преглеждат по-често.
Д-р Любомир Киров,- председател Националното сдружение на общопрактикуващите лекари: - Извършва се прегледа- заплаща се, извършва се следващия преглед- заплаща се. Ако не се извърши преглед,- не се заплаща. Т.е. ние като изпълнители на медицинска помощ ще получим това, което сме изработили.
С новите правила качеството на медицинската помощ ще се подобри, надяват се от сдружението. А на рисковите групи ще се обръща повече внимание. За тях са предвидени по три направления за специалист или лабораторни зиследвания в повече, от които личният лекар ще получи пълна информация за най-подходящото лечение на пациента.
Сред рисковите заболявания са диабет втори тип и хипертония, които ще се следят вече от семейния лекар. Той ще може да назначава и изследвания за съдови заболявания и нарушение във функцията на щитовидната жлеза.
Източник: БНТ |