© Impact Press Group | | Здравните власти раздадоха дезинфектанти на жителите на наводненото с. Бисер. Мярката е превантивна, за да се избегне риск от стомашно-чревни инфекции. За момента няма риск от епидемии, успокояват епидемиолозите. Въпреки това се обмисля задължителна ваксинация през месец март против хепатит А.Няма увеличение на броя на заболелите от чревни инфекции в районите, които бяха засегнати от наводненията в страната, увериха от Националния център по заразни и паразитни болести. След наводнение винаги има риск от възниквание на епидемии - най-често чревни инфекции - салмонелоза, шигелоза, колиентерити, както и по-тежките коремен тиф и хепатит А.
"Когато има заливане на населено място, се получава замърсяване на водата с фекални води или с отпадни продукти от домашни животни", обяснява д-р Кремена Пармакова.
Инфекциите на стомашно-чревния тракт се развиват в следствие на консумацията на замърсени храни и питейна вода. Въпреки, че в България в момента риск няма, а наводнените райони са заредени с бутилирана вода, специалистите съветват хората много да внимават с продуктите, които приемат.
Една вода трябва да се следи за промяна в цвят, мирис. Храните трябва внимателно да се мият ако не с дезинфекцирана, то с преварена вода, съветват лекарите.
Ситуацията в засегнтите от новодненията райони се следи непрекъснато и със засилено внимание от Центъра по заразни и паразитни болести, както и от Mинистерство на здравеопазването. |