Обществен дебат "Дунавската стратегия - възможност да градим регионите в Европа" стартира в София. Инициатор на дебата е българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Мария Неделчева. Партньори на инициативата са Министерството на регионалното развитие и благоустройството и фондация "Ханс Зайдел". В рамките на обществения дебат всеки месец в продължение на една година ще се проведат конференции в различни градове по поречието на Дунав в България. Целта, която си поставя евродепутатът от ГЕРБ Мария Неделчева е да чуе предложенията и мненията на хората как виждат те самите участието си в Дунавската стратегия. По този начин Неделчева се надява да реализира подхода "отдолу - нагоре" - Европейският парламент, Европейската комисия и българското правителство де чуят мненията на хората и неправителствените организации. Мария Неделчева обясни, че Дунавската стратегия има за цел да даде ново измерение на регионалната политика. В следствие на това, че страните по поречието на Дунав имат общи проблеми, Стратегията дава финансови възможности да се търсят съвместни и координирани действия за решаването на тези проблеми. Поради тази причина и на базата на стотиците подготвени проекти във всички страни по Дунав, документът вече е известен и под името "Стратегията на трите "да" - да на новите идеи, да на общите действия и да на по-доброто използване на финансовите средства на ЕС, коментира Неделчева.
Страните по поречието на Дунав оформят така наречения "макрорегион Дунав". В неговите рамки страните имат възможност чрез европейско финансиране да реализират различни проекти в областта на регионалното развитие, инфраструктурните обекти, развитието на образованието, културата, туризма и борбата с организираната престъпност и корупцията, информира Мария Неделчева от ГЕРБ.
"Европейската комисия дава за развитие на Дунавския регион 100 милиарда евро, които са осигурени от различни финансови източници. Това е уникален шанс например за съживяването на икономически най-изостаналия и беден регион в ЕС - Северозападна България. Средствата, които се дават по Стратегията целят не само решаването на конкретни проблеми, но и гарантирането на устойчиво развитие на регионите. Голяма чест за страната ни е също, че в рамките на Дунавската стратегия България и Румъния ще координират развитието на проектите в сферата на туризма и културата, а заедно с Германия ще имаме възможност да координираме проектите в сферата на борбата с организираната престъпност и корупцията", коментира още евродепутатът от ГЕРБ Мария Неделчева. Тя подчерта още, че е логично голяма част от проектите на България да бъдат реализирани съвместно с Румъния, но Еврокомисията ще насърчава и проекти със страни от цялото поречие на Дунав, защото целта на Стратегията е да се създадат по-широки връзки в целия макрорегион, които надскачат трансграничното сътрудничество. "Друг положителен белег на Дунавската стратегия е и възможността в разработването на проекти и финансирането им да участват и страни, които не са членки на ЕС, но попадат в Дунавския регион. В рамките на стратегията могат да разработват проекти 8 държави-членки на ЕС и 6те държави-нечленки - Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна и Молдова", обърна внимание евродепутатът от ГЕРБ.
Амбицията, която евродепутатът от ГЕРБ Мария Неделчева си поставя чрез стартирането на обществения дебат е България да стане тази страна, която да превърне Дунавската стратегия в своеобразно "дърво на живота". "Самата стратегия като документ представлява корените на дървото, транснационалните проекти са неговото стебло, регионалните и национални проекти са клоните на дървото, а листата са безбройните проекти на гражданските инициативи, неправителствените организации, общините, бизнеса и всички желаещи да се включат в развитието на европейските региони", обясни евродепутатът Неделчева.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николина Николова и председателят на Комисията по регионално развитие и благоустройство в Народното събрание Любен Татарски благодариха на Мария Неделчева за инициативата и възможността институциите да чуят гражданите. Николина Николова обяви, че за двете години от началото на Стратегията България вече е осъществила и приключила 64 проекта, а други 150 се реализират в момента. Основните амбиции на страната ни ще бъдат свързани с разработването на проекти в сферите на разширяването на търговските и транспортни връзки, реализацията на екопроекти, насърчаването на енергийната ефективност и развитието на туризма по Дунав, каза още Николова. От своя страна Любен Татарски коментира, че Дунавската стратегия има приложение и на национално ниво и даде пример, че могат да се разработват проекти за решаването на проблеми, касаещи определена група общини както в няколко страни, така и само в една.
Първата конференция в рамките на обществения дебат ще се проведе на 16 май 2012 г. в град Силистра. |