Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Обвързаното подпомагане за различните по големина стопанства трябва ли да се изравни?
Автор: Екип на Ruse24.bg 10:59 / 26.10.2021Коментари (0)664
©


В обвързаното подпомагане на млечни и месодайни крави в новия програмен период модулираната ставка да отпадне. За това настояват представители на бранша в своите становища относно предложените от Министерството на земеделието модели на интервенции.

Вижте индикативния график за Кампания 2021

Аргументът на земеделското министерство е, че целта е да се насочи необходимият финансов ресурс към малки и средни ферми. От Обединени български животновъди (ОБЖ) обаче нееднократно са посочвали, че „такъв текст и изявление е неправилен и дискриминационен по отношение на хора, които се развиват в правилната посока и са напреднали през годините от 2007 г. до момента с хиляди препятствия и кредити, обезпечени в повечето случаи с цялото имущество, с което разполагат“. 

Притеснително за тях е, че у нас все още липсват ясни дефиниции за малка и средна ферма. В очакване сме на резултатите от обещаните от ресорното министерство анализи за 5-те вида стопанства и техния брой. Затова от ОБЖ смятат, че „този текст е една застраховка от страна на институциите да променят правилата и нормативната уредба, както им е изгодно и в хода на програмния период“.

За отпадане на модулацията настояват и техните колеги от Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ). 

„В годините на страхотна криза няма големи, няма малки. Всички крави са еднакви. Определено в големите ферми разходите са по-големи и крайно време е да има конкурентоспособност за всички. Наши проверки във водещите ферми показват, че фермерите търпят огромни загуби. Те не са намалили дажбите, от една страна, за да запазят добиваното досега мляко и от друга, за да запазят физиологията на животните“, твърдят от бранша. 

Всичко това се случва на фона на поскъпнали фуражи и горива до 40%, разходи за изкуствено осеменяване, синхронизации и използване на сексирана сперма, противоепидимични мерки, електроенергия, данъци.

Въпросът да не се прилага модулирана ставка след 2023 г. беше повдигнат още в края на месец август, когато 21 животновъдни асоциации подписаха и изпратиха общо становище до Министерството на земеделието и парламентарните комисии по земеделие и по труда. 

„За новия програмен период не виждаме смисъл от модулирана ставка, тъй като бюджетът няма да бъде разходван през първите две-три години, а с правилни разчети може да удовлетвори животновъдния бранш“, посочиха тогава са браншовиците. 

Техните мотиви са, че най-много мляко в страната се произвежда от големите ферми, като при тях разходите за животните са по-високи – увеличена и богата на протеини дажба, сексирана семенна течност, непрекъснат цикъл на производство. Това според тях са аргументи, които са достатъчни да отпадне модулираната ставка и помощта за животновъдите да бъде изравнена. 

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg



 






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Енергийна криза
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: