Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Очакват по-малко жито в хамбарите
Автор: Екип Ruse24.bg 11:41 / 20.04.2015Коментари (0)458
© Impact Press Group
Средният добив в страната от декар пшеница през тази година ще бъде около 400 кг, което е 20 -30 кг по-нисък в сравнение с 2014 г. Това прогнозира дългогодишният селекционер по пшеница проф. Николай Ценов. Голямото преовлажняване на почвата от валежите и по-ниските температури тази пролет са довели до закъсняване на посевите с вегетацията. Средно изоставането за страната е с около десетина дни.

Преовлажняването е довело и до други неприятности, а високата влажност не е позволила да се тори навреме, а това неминуемо ще се отрази върху добивите тази година," коментира проф. Ценов.

В момента земеделците в Добричка област масово сеят пролетници. По данни на Областната дирекция по земеделие, за пролетна сеитба са подготвени общо 565 хил. дка за сеитба на царевица, като в края на миналата седмица засетите площи са били 147 хил. дка, съобщи за "Монитор" старши експертът Веселин Овчаров. През тази година стопаните от региона сеят повече царевица, отколкото слънчоглед, тъй като през миналата стопанска година царевицата бе най-доходоносна - с 20 - 30 на сто повече доходи, отколкото останалите култури. При последния оглед на нивите бе констатирано добро състояние на есенниците, съобщи още Веселин Овчаров. С пшеница в Добричка област са засети над 1,1 млн. Декара.

Зърненият пазар в момента е стабилен, твърдят търговци, сравнявайки цените със старта на жътвената кампания от миналата година. Тон пшеница сега се търгува за 320 лв., при 300 лв. на старта. Царев ицата държи ниво от 280 лв., при начална цена от 250 лв. Тон слънчоглед пък от 560 лв. стартова цена, сега е 700 лв.

Хибридите слънчоглед, които произвежда за сеитба Добруджански земеделски институт /ДЗИ/ са по-търсени в чужбина, отколкото в България, каза директорът на института доц. Иван Киряков. Обяснението за по-слабия интерес към семена от слънчоглед от родните фермери, според него се дължи на факта, че стопаните предпочитат семена слънчоглед, произведени по клиърфийлд технология, докато производството на ДЗИ е основно на конвенционални хибриди по стари технологии. За настоящата пролетна сеитба институтът е продал хибриди от сортовете "Сан Лука", "Яна", "Велека" в Русия, Молдова, Беларус.

Търсене има и от Казахстан и Турция

Научното звено към института работи по подобряване на селекцията, като сред най-новите разработки е сорт боб, който ще може да се прибира машинно. В момента в страната няма производство на семена от соя и 80 на сто от посевния материал е внос, каза още доц. Киряков.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Хороскоп за деня
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: